17 Mart 2020 06:32

CHP’den koronavirüs raporu: Yoğun bakım yatağı sınırlı, doktor sayısı yetersiz

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğunu söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, koronavirüs salgınıyla ilgili “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” adıyla rapor hazırladı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre Taşçıer, raporunda şunlara dikkat çekti:

232 BİN HASTA YATAĞI VAR

Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.

BİN KİŞİYE 2.8 YATAK DÜŞÜYOR

OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.

YOĞUN BAKIM YATAĞI SINIRLI

Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır. 

DOKTOR SAYISI YETERSİZ

OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

‘TÜRKİYE KÖTÜ DURUMDA’

Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüsten korunmak için evden çalışırken bilgisayarınız virüs kapmasın

SONRAKİ HABER

Türkiye'de ilk ölüm gerçekleşti, vaka sayısı 98 | Gelişmeler (17 Mart)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa