16 Mart 2020 11:15

CHP’li İrfan Kaplan: Solunum cihazı üretimi hızlandırılmalı

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, koronavirüs tedbirleri kapsamında solunum cihazı üretiminin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Ankara | Fotoğraf: Özge Elif Kızıl/AA

Paylaş

CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı İrfan Kaplan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülkemizdeki son durumu ve alınan tedbirlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Alınan önlem ve tedbirlere tavizsiz bir şekilde uyulmalı, mümkün olduğunca ve gerekmedikçe toplu alanlara girilmemeli, tokalaşmadan ve sarılmadan kaçınılmalıdır” diyen Kaplan, ileride yaşanacak sıkıntılara karşı solunum cihazı üretiminin hızlandırılması çağrısı yaptı.

"YURTTAŞLARIMIZA ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR"

Kovid-19'un ülkemizde ciddi bir tehdit oluşturmaması ve süreci en sağlıklı biçimde geçirmek için önlemlerin arttırılması gerektiğini ifade eden Kaplan, “Yurttaşlarımıza çok önemli görevler düşüyor. El hijyeni çok önemli, temastan kaçınılmak çok önemli. Gerekmedikçe hastanelerin acil servislerini işgal etmemek, raporlu ilaçlarınızı sağlık kuruluşlarına gitmeden, doğrudan eczanelerden reçetesiz almak ve tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Toplu taşımalardan ve kalabalık alanlardan uzak durarak, özellikle çocuklarımızı ve yaşlılarımızı AVM’lere bir süre götürmemekte fayda var. Henüz bu virüse karşı etkili olacak bir ilaç üretilmedi. O yüzden yurttaşlarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi en önemli ilaç görevini görüyor” dedi.

"OLASI KÖTÜ SENARYOLARA KARŞI SOLUNUM CİHAZI ÜRETİMİ HIZLANDIRILMALI"

Özellikle İtalya’da koronavirüs nedeniyle artan vakalara ve ölü sayısına dikkat çeken Kaplan, "Türkiye’de, Sağlık Bakanı’nın açıkladığı teşhis edilen son vaka sayısı 18’i gördü. Vaka artışıyla birlikte, ileride yaşanacak sıkıntılar için solunum cihazı sayısının arttırılması için gerekli çalışmalar biran önce yapılmalı ve solunum cihazı üretimi hızlandırılmalıdır. İtalya bugün tedbirsizlik ve ihmaller sonucunda hasta tercihine giderek solunum cihazını kullandırabiliyor. Bu kötü örneğin başımıza gelmemesi için Bakanlık tıbbi teçhizat ve cihaz konusunda ciddi adımlar atmalıdır” diye açıklamalarda bulundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’da koronavirüs: Özelleştirilen sağlık sistemi tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül, koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklama yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...