16 Mart 2020 10:01

Sinema, tv ve reklam çalışanlarından koronavirüs çağrısı: Setlere ara verilsin

Sinema, televizyon ve reklam sektöründe çalışanlar, koronavirüs salgını nedeniyle setlere geçici süreyle ara verilmesini talep etti.

Fotoğraf: Abdullah Coşkun/AA

Paylaş

Sinema, televizyon ve reklam sektöründeki meslek örgütleri, Türkiye’de koronavirüs vakalarının açıklanmasının ardından setlerin geçici süreyle durdurulmasını talep etti. Ortak bildiri hazırlayan meslek örgütleri setlere iki hafta ara verilmesini istedi.

Sendika ve derneklerin imzacısı olduğu açıklamada, "Yüksek riskli sınıfta yer alan, yoğun insan ve ekipman sirkülasyonunun olduğu çalışma alanlarımız dizi, sinema ve reklam setlerindeki çalışma koşulları, temel ihtiyaçların karşılanmasındaki bazı zorluklar, bununla birlikte oluşturması zorlaşan sağlıkla, hijyenik çalışma ortamı güçlükler ve her bir çalışanın potansiyel taşıyıcı olma ihtimali karşısında tüm çalışmaların en az 2 hafta ertelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz." denildi.

Yetkililere çağrı yapılan açıklamada,"Başta Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların ve devlet kurumlarının setlerin durdurulması ve en az 2 hafta ertelenmesi kararını acil olarak almasını bekliyoruz. ‘Geç kaldık’ dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır." ifadelerine yer verildi.

ÇAĞRIYI İMZALAYAN MESLEK ÖRGÜTLERİ

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, Film Yönetmenleri Derneği, Görüntü Yönetmenleri Derneği, Kamera Asistanları Derneği, Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyunucar Sendikası, Reklam Filmi Yönetmenleri Platformu, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programları Çalışanları Sendikası, Sanat Yönetmenleri Derneği. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Kılıç, temizlik ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini istedi

SONRAKİ HABER

Bahreyn’de koronavirüsten ilk ölüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...