16 Mart 2020 08:20

Gazeteci Alptekin Dursunoğlu hakkında tahliye kararı

Gazeteci Alptekin Dursunoğlu hakkında tahliye kararı verildi. Dursunoğlu’na 50 gün hapis cezası veren mahkeme, cezayı 1000 TL adli para cezasına çevirdi.

Gazeteci-Yazar Alptekin Dursunoğlu | Fotoğraf, Dursunoğlu'nun Twitter hesabından alınmıştır

Paylaş

Yakın Doğu Haber Genel Yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu hakkında tahliye kararı verildi. "Suçu ve suçluyu övme" suçundan Dursunoğlu’na 50 gün hapis cezası veren mahkeme, cezayı 1000 TL adli para cezasına çevirdi.

İdlib ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımlarında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" iddiasıyla tutuklanan Gazeteci Alptekin Dursunoğlu'nun ilk duruşması bugün İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Dursunoğlu savunmasında, yargılamaya konu olan sosyal medya paylaşımlarının suç kastı taşımadığını belirterek, haber aktarmak maksadıyla paylaşım yaptığını anlattı. Dursunoğlu'nun Avukatı Gürkan Biçen de iddialar hakkında somut deliller ortaya koyulamadığını kaydetti.

Kararını açıklayan mahekeme, "Suçu ve suçluyu övme" suçundan Dursunoğlu’na 50 gün hapis cezası veren mahkeme, cezayı 1000 TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme, hükümle birlikte Dursunoğlu’nun tahliyesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Yakın Doğu Haber sitesinin genel yayın yönetmenliğini de yapan Alptekin Dursunoğlu, 29 Şubat tarihinde gözaltına alınmış ve 1 Mart tarihinde de tutuklanmıştı.

Dusunoğlu hakkında hazırlanan iddianamede şu ifadelere yer verilmişti "Şüphelinin paylaşımları incelendiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Milletinin bekası için Suriye devleti içerisinde yuvalanmış terör unsurlarını temizleme kararlılığı gösteren ülkemizin yönetici kademelerine ve fiilen cephede Türkiye Cumhuriyeti Devletinin toprak bütünlüğünü ve Türk Milletinin haklarını savunmak üzere bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerinin göstermekte olduğu savunma faaliyetlerini terörist faaliyet olarak gösterdiği, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tankı isi avlama unsuru olarak nitelediği yine ülkemizin karar merciini 'sığır sürüsü' olarak aşağılarayak Halkın bir kesimini yönetici kadrolara ve askeri birliklere karşı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği kanaatine varılmış olup, Şüphelinin atılı Halkı Kin ve Düşmanlığa Alanen Tahrik Etme suçunu işlediği hususunda iddianema ihdas etmeye yeter delil elde edilmiştir."(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İskender Bayhan: Koronavirüs sınıf ayırmaz ama onunla mücadele biçimi sınıfsaldır

SONRAKİ HABER

Whatsapp'ta hızla yayılan "COVID - ek önlemler" konulu "resmi belge" gerçek değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...