Tutuklu gazeteciler için kampanya: Demir kapıları hep beraber kıracağız!

Çok sayıda gazeteci tutuklu gazeteciler için bir araya gelerek 'Haberin Var Mı' inisiyatifini oluşturdu. İnisiyatif tutuklu gazeteciler için sosyal medya kampanyası başlattı: #HaberinVarMı

16 Mart 2020 06:23
Son Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2020 11:38
Paylaş

Gazeteci tutuklanmalarına tepki gösteren, halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler, cezaevlerindeki gazetecileri unutturmamak için bir araya geldi. ‘Haberin Var Mı’ inisiyatifi olarak bir araya gelen gazeteciler, "Demir kapıları hep beraber kıracağız!" diyor.

Oda Tv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Yeni Yaşam gazetesinden Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu, Rudaw TV’den Rawin Sterk geçtiğimiz günlerde tutuklandı.

‘Haberin Var Mı’ inisiyatifi bir video hazırlayarak gazeteci tutuklanmalarına tepki gösterdi. Bir dakikalık videoda şu mesajlar verildi:

"Tutuklu gazeteci sayısı 91’e yükseldi. Demir kapı, kör pencere… Gazetecilerin üzerine kapandı yine. Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız! Unutmayın, gazetecileri tutuklamakla gerçeklerin halka ulaşmasına engel olamazsınız."

‘KİMSEYE BİAT ETMEYECEĞİZ’

İnisiyatif her koşulda gazetecilik yapacaklarını belirterek şöyle devam etti: “Sadakatimiz sadece gerçeğe ve temeli o gerçeği halka ulaştırmak olan mesleğimizdedir. Kimseye biat etmeyeceğiz, susmayacağız. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.

Haberin var mı? Memleketin dağlarına yine bahar gelecek.”

İnisiyatif Twitter’da #HaberinVarMı başlığı ile kampanya başlattı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa'da yerel seçimlerin ilk turunun kaybedeni Macron'un partisi

SONRAKİ HABER

İsviçre, Lübnan, Peru ve Ermenistan'da koronavirüs nedeniyle OHAL ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...