13 Mart 2020 08:46 Güncelleme: 13 Mart 2020 13:39

İZSU Balçova hizmet binasında çalışan kadınlar 8 Mart dolayısıyla bir araya geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZSU Balçova Hizmet binasında çalışan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla iş yerinde düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldi.

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZSU Balçova hizmet binasında çalışan kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya geldi. Tüm Bel-Sen İZSU İşyeri Temsilciliği ve İnşaat Mühendisleri Odası İZSU İş Yeri Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Ekmek ve Gül Dergisi tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Çoğunluğu teknik personel olan kadınların katıldığı etkinlikte, Genel-İş ve Belediye-İş sendikalarına üye temizlik, güvenlik ve hizmet işçisi kadınlar da bulundu.

Etkinlikte söz alan Ceren Narin Güzel, hayatın kadınlar için oldukça yıpratıcı olduğunu, bir yandan iş yerinde çalışırken eve gittiklerinde de eş, anne, evlat farklı kimliklerle çok farklı sorumluluklar üstlendiklerini ancak bu koşuşturmacanın içinde birçok ortak dertlerinin olduğunu ve tüm bu yorgunlukları, dertleri bir yana bırakıp bu kahvaltıda bir araya gelmek istediklerini söyledi. "Erkek meslekleri" olarak adlandırılan meslek gruplarında kadınlarla çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Güzel, kadınlar için daha güzel, daha özgür zamanlarda bir arada olma çağrısında bulundu.

‘BEYAZ BARETLİ KADINLAR’ PROJESİNİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

Geçtiğimiz günlerde İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanlığı görevine gelen ve aynı zamanda İZSU çalışanı olan Eylem Ulutaş Ayatar ise şube tarihinin ilk kadın başkanı olduğunu ve hem kendi meslek gruplarında hem de tüm demokratik kitle örgütlerinde kadınların temsiliyetinin olmazsa olmaz olduğunu düşündüğü için bu göreve talip olduğunu dile getirdi. İnşaat mühendisliği alanında oda üyesi kadınların toplam üye sayısının yüzde 10’una denk geldiğini ancak, söz konusu iş arayan üyeler olduğunda ise bu oranın yüzde 30’lara çıktığını ifade eden Ayatar, bu durumun kadınların ne tür bir ayrımcılığa uğradığının göstergesi olduğunu anlattı. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri; öğrenim bursu, mentorlük, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesinin, kadınların dayanışması adına önemine vurgu yapan Ayatar, İZSU bünyesindeki gönüllü kadınlarla projeyi büyütme çağrısında da bulundu.

Sinevizyon gösterimi ve kahvaltının ardından kadınların sohbetiyle süren etkinlik, Tüm Bel-Sen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında süren toplu sözleşme sürecinin konuşulması ve emekçilerin taleplerinin gerçekleşebilmesi için birlikte mücadele çağrısıyla sona erdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam