13 Nisan 2011 10:17

‘Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri kapatılsın’

ANKARA Barosu, genel seçimler öncesi tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’nin kaldırılması sözünün seçim bildirgelerine konmasını talep etti.SAVCILARIN YETKİSİ SINIRSIZÖzel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’nde savcılara verilen yetkilerin ölçüs

‘Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri kapatılsın’

Paylaş

ANKARA Barosu, genel seçimler öncesi tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’nin kaldırılması sözünün seçim bildirgelerine konmasını talep etti.

SAVCILARIN YETKİSİ SINIRSIZ

Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’nde savcılara verilen yetkilerin ölçüsüz bir şekilde artırıldığına ve iki farklı ceza yargısı düzeni yaratıldığına dikkat çekilen açıklamada, hiçbir demokratik ülkede, adil yargılanma ve savunma hakları kısıtlanarak devlet otoritesinin pekiştirilemeyeceği vurgusu yapıldı. Açıklamada, DGM’lerin sadece isminin değiştirildiği, esasa ilişkin hiçbir değişiklik yapılmadığı ifade edildi.

‘İKİ FARKLI CEZA YARGISI OLAMAZ’

Açıklamada, Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’nde savunma hakkının ve adil yargılama hakkının zayıflatıldığı, savcıların yetkilerinin de savunmayla dengelenemeyecek biçimde artırıldığı kaydedildi. Ülkede böylece iki farklı ceza yargısı düzeni yaratıldığı belirtilen açıklamada, “Hiçbir demokratik ülkede, iki farklı ceza yargısı düzeni olamaz. 

Demokratik bir düzende, adil yargılanma ve savunma hakları kısıtlanarak devlet otoritesinin pekiştirilmesi amaçlanamaz ” denildi. Açıklamada, “Genel seçim öncesinde demokrasi ve hukuk devleti açısından bütün siyasi partilerden talebimiz,  seçim bildirgelerinde Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemelerinin kaldırılacağının ve Türkiye’de iki farklı ceza yargılaması düzenine bir daha izin verilmeyeceğinin topluma taahhüt edilmesidir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Davalar birleştirildi, avukatlar cübbe çıkardı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa