İstanbul Üniversitesinde koronavirüs tedirginliği: Tuvaletlerde sabun bile yok

88 bin öğrencisi bulunan İstanbul Üniversitesinde koronavirüs tedirginliği yaşanıyor. Mikrofon uzattığımız öğrenciler önlem alınmasını istiyor.

12 Mart 2020 05:16
Son Güncellenme Tarihi: 12 Mart 2020 09:20
Paylaş

Türkiye’de de koronavirüs görülmesi üzerine kamusal alanları kullanmak zorunda olan yurttaşlar, tedirginlik yaşıyor. İstanbul’da tedirginlik yaşanan alanlardan biri de on binlerce öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul Üniversitesi.

İÜ Beyazıt Kampüsünde mikrofon uzattığımız öğrenciler, yemekhane ve tuvaletlerde yeterli hijyen önlemlerinin alınmamasına tepkili. Tuvaletlerde sabun dahi bulunmadığını söyleyen öğrenciler, üniversiteye her gün kentin çeşitli ilçelerinden öğrencilerin toplu ulaşım araçlarını kullanarak geldiğini ve bunun da riski artırdığını ifade etti.

Ne ülkede ne de üniversitede virüse dair bir bilinçlendirme çalışması yapılmadığına dikkat çeken Buse, “Tuvaletlerin temizliğinde bir değişiklik olmadı” dedi. Koronavirüs nedeniyle maske kullanmaya başladığını söyleyen ancak bunun yeterli olmadığını düşünen Buse, virüsten korunma yollarına ilişkin üniversitenin bilgilendirme çalışması yapmasını istiyor.

Öğrencilerin çoğunun yemekhaneyi tercih ettiğini söyleyen Furkan ise çok kalabalık olduğu için burayı kullanmaktan kaçındığını belirtti.

Tuvaletlerin temizliğinde ciddi problemler yaşandığını söyleyen Doğa da çoğu zaman sabun ve tuvalet kağıdı bile bulamadıklarını ifade etti, tuvaletlerin bir an önce dezenfekte edilmesini istedi.

İstanbul Üniversitesine her gün binlerce öğrenci geldiğini söyleyen Fatma da “Kontenjanı bu kadar çok olan bir okulun dezenfekte işlemlerinde öncelikli olması gerekir” dedi.

Bedirhan da tuvaletlerin temizliği dikkate alınmadığı takdirde daha ciddi hastalıklarla karşılaşabileceklerini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tom Hanks, eşinin ve kendisinin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı

SONRAKİ HABER

Koronavirüs Türkiye'de | Son gelişmeler ve açıklamalar (12 Mart)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...