11 Mart 2020 08:34

Savcı, yazarımız Yusuf Karataş'a 7,5 yıldan 15 yıla kadar ceza istedi

Evrensel Gazetesi Yazarı ve EMEP MYK Üyesi Yusuf Karataş'ın DTK faaliyetlerinden dolayı yargılandığı davada savcı, Karataş'ın 7,5 yıldan 15 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel Gazetesi Yazarı ve Emek Partisi MYK Üyesi Yusuf Karataş hakkında DTK faaliyetlerinden dolayı açılan davada savcı mütalaa verdi. Savcı, Karataş'ın “terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılmasını ve yarı oranında cezanın artırılmasını istedi.

Evrensel Gazetesi Yazarı ve Emek Partisi MYK Üyesi Yusuf Karataş hakkında DTK faaliyetleri kapsamında katıldığı toplantı, panel ve çalıştaylar gerekçe gösterilerek “terör örgütü kurmak ve yönetmek” iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın 8’inci duruşması görüldü. Karataş'ın katılmadığı duruşmada avukatı Diren Vurgun hazır bulundu. TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ve gazeteciler de duruşmayı izledi.

SAVCI, KARATAŞ HAKKINDA MÜTALAA VERDİ

Savcı, Yusuf Karataş hakkında verdiği mütalaada Karataş’ın DTK içinde katıldığı faaliyetleri ve konuşmaları gerekçe göstererek hakkında “terör örgütüne üye olma” iddiasıyla 5237 sayılı TCK 314/2 ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar ceza verilmesini talep etti. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca ise cezalandırmanın yarı oranında artırılması istendi. Karataş, açılan davayla 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

MAHKEME, AVUKATIN TALEPLERİNİ REDDETTİ

Mütalaa üzerine söz alan Avukat Diren Vurgun, “ATK kayıtların müvekkilime ait olabileceğini söyledi. Rapordaki +2 benzerlik oranının delil olması mümkün değildir. Ayrıca kayıtların üzerinde ekleme, çıkarma ya da müdahalede bulunulup bulunulmadığını incelemek gereklidir. Müvekkilim gazetecidir ve siyasi parti yöneticisidir. Adli kontrol artık bir cezaya dönüşmüş durumda. Adli kontrolün kaldırılmasını ve mütalaa hakkında savunma yapmak üzere süre talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme talepleri reddederek duruşmayı 4 Mayıs 2020 tarihinde saat 09:45’te görülmek üzere erteledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs önlemi olarak görülen dezenfektan ve kolonyada "merdiven altı" uyarısı

SONRAKİ HABER

Anayasa Mahkemesinden emsal karar: BİK, basın özgürlüğünü ihlal ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...