11 Mart 2020 00:15

Palyaçonun ağladığı gün

Dublin’de palyaço ararken kendimi bir gece anti bir sirk topluluğu olan “Dirty Circus”un kulisinde buldum. “Underground” dünyaya ait bu sirk parodisinin toplamda 200’ün üzerinde bireyi bulunuyor.

Fotoğraf: Anıl Yurdakul/Evrensel

Paylaş

Anıl YURDAKUL
Dublin

Şili’de öldürülen, Türkiye’de dövülen palyaço ve bir zamanlar yasaklanmış olan palyaço filmi… Sirkler ve palyaçolar eğlenceli olduğu kadar tedirgin edebilen, korku edebiyatına malzeme olan gizemli gösteri toplulukları. Palyaço kelimesinin İngilizce karşılığı Clown’dur. Clown kelimesi Kızılderililerin şamanı olan ‘Secret-Clown’ kelimesinden geliyor. Araştıranlar şamanların boynuzları olduğunu, günümüzdeki palyaço tasvirlerindeki şapkalardaki iki uzun kulak şeklinin buradan geldiğini görecektir.

Dublin’de palyaço ararken kendimi bir gece anti bir sirk topluluğu olan “Dirty Circus”un kulisinde buldum. Tamamen “underground” dünyaya ait olan bu sirk parodisinin toplamda 200’ün üzerinde bireyi bulunuyor. ‘Burlesk’den ‘Drag Queen’e her türlü aykırılığın ve güzelliğin bulunduğu Dirty Circus, İrlanda turnelerinin son durağı olan Dublin’e kalabalık gelmedikleri gibi, yorgun gözüküyorlardı. Ama bu yorgunluk, konser saatinde patlayan bir enerjiye dönüşecekti… Striptiz Sanatçısı Bonnie Boux ile sohbete başlıyorum. Dans ve şov dünyasına girmesine neden olan ilham nereden gelmişti?

"BİR KARAKTER YARATMAK İÇİN TÜM BECERİLERİNİZİ BİR ARAYA GETİRME FİKRİNİ SEVİYORUM"

“Daima dans etmeyi ve özgürce hareket etmeyi severdim. Bir karakter yaratma ve bir sahne parçası yaratmak için tüm becerilerinizi bir araya getirme fikrini seviyorum. Komediden erotizme tüm tutkularınızı ‘Burlesk’de beslersiniz. Striptiz ise benim için kostümün kaldırılarak bir yolculuk yaratmaktır. Basit bir eldiven çıkarma ile bir hikaye anlatabilir, duyguları hissedebilir ve herkesi eğlendirebilirsiniz.”

Son derece rahat olan sirk ekibi provalarını yapıyor, makyajları ve kıyafetlerini giyiyor birbirlerine yardım ediyor. Eğlenceli olduğu kadar aceleci ve heyecanlı olan toplulukta espriler durmak bilmiyor. Bir diğer röportaj yaptığım kişi ise Klara McDonnell oluyor. Şarkıcı, aktör, vegan, moda müptelası olan Klara’nın, burlesque ve kabare gecelerine girmesine ilham veren kişi ise Dirty Circus’un ev sahibi Patrick Fagan. Anlatmaya şöyle devam ediyor Klara:

“Bir zamanlar Patrick ile ev arkadaşıydık ve şovların ne kadar şaşırtıcı ve eğlenceli olduğunu söylerdi. Bir şekilde başlamama vesile oldu. İrlanda’daki burlesque ve kabare sahnesi oldukça küçük ama harikadır. Dirty Circus, kabare gecelerinin destekleyecilerinden biri. Ülkenin (İrlanda) dört bir yanında gösteri yaptılar ve geçen yaz Electric Picnic gibi müzik festivallerine katıldı.”

Hazırlıklar hızlanıyor vakit daralıyor. Ve ben de seyirciler arasında yerimi alıyorum. Alice Cooper yoktu, bu seferlik bir palyaço da yoktu. Ama eğlence ve haz vardı. Alkışlar eşliğinde şov devam eder küçük ama durmak bilmeyen sahnede…

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sur Belediyesi Eş Başkanı Cemal Özdemir hakkında 22 yıla kadar hapis istemi

SONRAKİ HABER

ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...