07 Mart 2020 15:42

Batman’da tacizi duyuran kadın avukatlara soruşturma

Batman Barosu, bir kadın avukata dönük tacizi duyuran kadın avukatlar hakkında erkek meslektaşlarının şikayetiyle disiplin soruşturması başlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Batman Barosu, bir kadın avukata dönük tacizi duyuran kadın avukatlar hakkında erkek meslektaşlarının şikayetiyle disiplin soruşturması başlattı. Geçtiğimiz aralık ayında Batman Adliyesindeki avukat odasında bir grup erkek avukatın mini etekli kadın avukatın fotoğrafını çekerek haberleşme gruplarında paylaştığı yönündeki bilgiler üzerine bir grup kadın avukat, meslektaşlarının yoğun katılımıyla konuya ilişkin açıklama yapmıştı.

ERKEK AVUKATLAR ŞİKAYETTE BULUNDU

Yapılan bu açıklamadan bir hafta sonra 3 erkek avukatın baro yönetimine şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Kentteki tüm erkek avukatların ‘töhmet’ altında bırakıldığını iddia eden erkek avukatlar, açıklamayı yapan kadın avukatlar hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi.  

Bunun üzerine Batman Barosu, açıklamaya katılan onlarca avukattan 23’ü hakkında disiplin soruşturması başlattı. Kadın avukatlar, durumdan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne iki gün kala ellerine ulaşan tebligatlarla haberdar oldu.

BARODAN “İTİDAL” MESAJI

Kadın avukatlar hakkında disiplin soruşturması başlatılmasının sosyal medyada tepkilere yol açması üzerine Batman Barosu, avukatlara toplu mesaj attı. Baro mesajında, “Fikir ve düşünce özgürlüğü, fikir ve düşünceyi açıklama özgürlüğü en az yaşam hakkı kadar değerli bir haktır. Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki bazı meslektaşların bugün baromuzla ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına dayanak göstererek baromuz mensubu olmayan kişilerin yaptıkları çirkin ve ahlak sınırlarını asan paylaşımlar, baromuzun itibarına zarar vermektedir. Bu konuda tüm meslektaşlarımızı daha duyarlı olmaya ve baromuzun itibarına zarar verecek açıklamalar yapma konusunda daha itidalli davranmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. (Batman/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hasret Gültekin Müzikali yönetmeni Aktemur: Hasret’in bağlamasından gül uzatıyoruz

SONRAKİ HABER

Saldırılara karşı birlikteliklerimizi büyütmeye!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...