Devrimci işçi İmran Aydın mezarı başında anıldı

Devrimci işçi İmran Aydın, katledilmesinin 29. yıl dönümünde Ankara Karşıyaka'daki mezarı başında anıldı.

03 Mart 2020 14:52
Son Güncellenme Tarihi: 03 Mart 2020 15:19
Paylaş

Devrimci işçi İmran Aydın, öldürülmesinin 29. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Ankara Karşıyaka’da Emek Partisi tarafından düzenlenen anmada, “Her zaman kendisini partisine, devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış biri olarak yaşadı” denildi.

Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) Üyesi İmran Aydın, polisin eline geçtikten sonra gördüğü ağır işkence sonucunda 3 Mart 1991 tarihinde hayatını kaybetmişti. Çocukluk yıllarından beri Ankara'da OSTİM ve Mobilyacılar Sitesi'nde işçilik yapan İmran Aydın, 12 Eylül darbesinin ardından başta sanayi siteleri olmak üzere başkentin işçi havzalarında ileri işçilerin yeniden mücadeleye katılmalarında etkin rol almıştı. İmran Aydın'ı anmak için Karşıyaka Mezarlığında bir araya gelen arkadaşları, Aydın'ın mezarına karanfiller bıraktı.

Emek Partisi Ankara İl Örgütü tarafından İmran Aydın’ın mezarı başında yapılan anmada konuşan Deniz Ortakçı, “Denizler, Erdallar, İmranları kaybetmemizin üzerinden yıllar geçti ama onları kaybetmenin acısını hala hissediyoruz” dedi. İmran Aydın'ın Denizlerin ve Erdalların bayrağını en ileri taşıyanlardan olduğunu belirten Ortakçı, “Bizler onların mirasını devraldık. Denizlerden öğrendiğimiz fedakarlık, halka bağlılıktı. Erdal'dan öğrendiğimiz ise genç yaşına rağmen düşmanlarının üzerine kararlı bir şekilde yürümesi ve partisine bağlılığıydı. İmran'dan öğrendiğimiz ise o yenilgi yıllarında partisini yeniden ayağa kaldırmak için mücadele etmesiydi. O zor koşullarda bütün ilişkilerini değerlendirmiş ve işçilere partisini anlatmıştı. Her zaman kendisini partisine, devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış biri olarak yaşadı” dedi.

Sverdlov yaşamını yitirdiğinde Lenin'in “Onun gibi bir örgütçüyü yetiştirmek bizim için hiç kolay olmayacak ve yeri doldurulamayacak” dediğini kaydeden Ortakçı, İmran Aydın'ın da kendileri için öyle olduğunu söyledi. İmran Aydın'ın yerinin hiçbir zaman doldurulamayacağını ama partisinde İmran gibi olmaya çalışan yüzlerce, binlerce komünist olduğunu ifade etti. Ortakçı, şöyle devam etti:

“Bugün görüyoruz ki; Suriye'de yoksul çocukların kanı üzerinden kendi iktidarını ayakta tutmaya çalışanlar var. İmran'ın çalıştığı OSTİM'de, Siteler'de bugün ucuz iş gücü olarak çalıştırılan mülteciler var. Kapitalistler onları iliğine kadar sömürürken sınırda bir insanlık dramı yaşanıyor. İktidar dikenli telleri aşmaya çalışan mülteciler üzerinden hesaplar yapıyor. Biz burjuvazinin pisliğinin her yerde fışkırdığı çürümüş düzenin yıkılacağı konusunda İmran Aydın'ın önünde söz veriyoruz. Sovyet devrimi nasıl Babuşkin gibi parti işçilerinin sırtında yükseldiyse, Türkiye'de de sınıfsız sömürüsüz dünya mücadelesi veren İmran gibi yodaşları üzerinden yükselecektir.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de IŞİD sanığı tahliye edildi!

SONRAKİ HABER

Yazarımız Ceren Sözeri hakkında açılan dava hakimin izinli olması nedeniyle görülmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...