29 Şubat 2020 13:39
Son Güncellenme Tarihi: 29 Şubat 2020 15:17

Rusya: Türkiye ile gerilimi azaltmada anlaştık

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye'de gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Fotoğraf: Cem Genco/AA

Paylaş

Türkiye’nin Suriye ordusunun İdlib çatışmasızlık bölgesi sınırları dışına çekilmesi için verdiği süre doluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı 34 rakamı ile beraber son bir aydaki toplam kaybı 53’e çıkan Türkiye, Rusya ile diplomatik çabalarını devam mı ettirecek yoksa kapsamlı bir askeri operasyon mu başlatacak? Rusya’dan yapılan açıklamalar diplomasinin süreceği yönünde.

Saldırının ardından Kremlin’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin Türk tarafının istemi üzerinde gerçekleştirildiği kaydedildi. Telefon görüşmesinin ardından zaten Ankara’da bulunan Rus heyeti ile Türk heyeti 3. kez bir araya geldi. Bu adımla Türkiye, 27 Şubat gecesinde yaşanan saldırıda koordinatları bilmesine karşın operasyonu engellememekle suçladığı Rusya’yla köprüleri atmayacağını göstermiş oldu.

RUSYA: TÜRKİYE İLE ANLAŞTIK, GERİLİM AZALTILACAK

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün de, ‘Türkiye ve Rusya’nın gerilimi azaltma konusunda hemfikir olduğunu ve anlaşmaya varıldığını’ açıkladı. Açıklamada, ‘iki ülkenin karadaki gerginliği azaltmak ve teröristlerle mücadele etmek konusunda anlaştığı’ aktarıldı.

Bakanlığın açıklamasında “İdlib’de kalıcı istikrarı sağlamak için somut adımlar göz önünde bulunduruldu. İki taraf da ‘karadaki’ gerginliği azaltmak ve teröristlerle mücadele etmek konusunda anlaştı” ifadeleri yer aldı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

BM Güvenlik Konseyinde yapılan acil İdlib toplantısında Türkiye, Suriye’de gerekirse güç kullanmakta tereddüt etmeyeceğini açıkladı. ABD Türkiye’ye destek mesajı verdi. BM genel sekreteri ateşkes çağrısı yaptı.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Avrupa ülkelerine Türkiye’nin şantajlarına boyun eğmeme ve Türkiye’nin kendilerini yeni bir maceraya çekmesine izin vermeme çağrısı yaptı. Caferi, “Ülkem, Erdoğan rejiminin barışçıl Suriyelileri savaşı körüklemek için kullanmasına, NATO’yu kendi çocukça maceralarına çekmek ve Türkiye’nin AB’ye girişini kolaylaştırmak amacıyla sivilleri Avrupa ülkelerine şantaj aracı olarak kullanmasına kararlılıkla karşı çıkıyor” dedi.

Avrupa ülkelerine yükümlülüklerini yerine getirme ve uluslararası yasalara uyma çağrısı yapan Caferi, insan haklarına uyulmasını sağlamaya yönelik mekanizmaların desteklenmesi ve ‘rejimle’ Suriye halkına zarar verecek utanç verici anlaşmalar yapılmaması gerektiğini de kaydetti.

RUSYA BM BÜYÜKELÇİSİ: TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ KOORDİNATLARI PAYLAŞTIK

BMGK’de konuşan Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzia ise Türk askerinin koordinatlarını Rusya'yla paylaştığını, Rusya'nın da bu bilgiyi sahada tarafların karşı karşıya gelmemesi için Suriye ile paylaştığını belirtti. Rus Büyükelçi, Türk askerlerinin yaşamını yitirdiği bölgede Rusya'nın hava desteği sunmadığını söyledi. Nebezia, daha sonra paylaşılan koordinatların Türk askerlerinin vurulduğu yeri içermediğini belirtti.

Nebenzia, “Olayın ardından Rus tarafı çatışmaları durdurmak ve ölü ile yaralıların güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için birçok önlem aldı” dedi.

TÜRKİYE’NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ: ASKERLER BİLİNÇLİ HEDEF ALINDI

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise bu açıklamalara karşı çıkarak, radar izlerinin Suriye ve Rus uçaklarının beraber kol uçuşu yaptığını gösterdiğini ifade etti. Sinirlioğlu, Türk askerlerinin bölgede yalnız olduğunu ve varılacak mantıklı sonucun askerlerin bilinçli olarak hedef alınması olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Esenler Otogarı’ndan sınıra 5 dakikada bir otobüs kaldırılıyor

SONRAKİ HABER

Motorin ve benzinde ÖTV zammı: Pompaya 18 kuruş yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...