28 Şubat 2020 08:31

Sultangazi'de yüzlerce kadın, 8 Mart’a giderken şölende buluştu

Sultangazi Kadın Dayanışmasının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi düzenlediği şölende yaklaşık 300 kadın bir araya geldi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Paylaş

İstanbul'da Sultangazi Kadın Dayanışması, 8 Mart’a giderken kadınlarla bir araya geldi. 26 Şubat akşamı Anatolia Düğün Salonunda gerçekleşen etkinliğe 300’e yakın kadın katıldı.

Nergis Güzel’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Kadın Müzik Gurbunun sevilen şarkıları seslendirdi. Güzel, müzik grubundan sonra  Sultangazi Kadın dayanışmasının gerçekleştirdiği etkinlikleri anlattı.

Sultangazi Kadın Dayanışması adına bir açıklama yapan Çayan Sarıkaş da şunları söyledi:

"Bugün 8 Mart’ı asıl anlamından uzaklaştırmak isteyenler, 8 Mart’ı silikleştirmek isteyenler biliyor ki 8 Mart sadece takvimdeki bir tarih değildir. Bir mücadelenin kazanımıdır. Bugün hâlâ dünyanın her yerinde biz kadınlar kapitalist sömürüden payımızı alıyorsak, eşitsizliğe, tacize, tecavüze, şiddete maruz kalıyorsak, yaşam hakkımız dahi elimizden alınıyorsa 8 Mart geçmiş değil gelecektir. 8 Mart bizler için bir anmadan bir kutlamadan öte bir mücadele çağrısıdır. 8 Mart Lyon’da, Meşhed’de, New York’ta, Şikago’da dünyanın her yerinde kadın mücadelesini birleştirdiğimiz ve güçlendiğimiz bir noktadır. 8 Mart, tüm dünya çapında kadınların taleplerin ve mücadelelerin ortaklaştıracağı bir gündür. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne giderken tüm kadınları el ele vermeye, birleşmeye ve değiştirmeye çağırıyoruz!"

Çayan Sarıkaş’tan sonra sahne alan Pınar Aydınlar'ın şarkılarıyla halaylar çeken kadınlar “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloaganları attı.

Şölen Ropel Erbane Grubunun erbane gösterisiyle sona erdi. (EKMEK VE GÜL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

NATO'dan İdlib çağrısı: Tüm taraflar gerginliği azaltmalı

SONRAKİ HABER

ABD Dışışleri Bakanlığı: NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...