27 Şubat 2020 17:21 Güncelleme: 27 Şubat 2020 17:58

İzmir’deki Tarihi Carfi Köşkü bilgi ve kültür evine dönüşecek

İzmir’in semtlerinden Tilkilik’teki Carfi Köşkü, İzmir Büyükşehir Belediyesinin restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları sonrası gelecek yıl “Carfi Bilgi ve Kültür Evi” adıyla hizmete açılacak.

GÜNCELLENDİ

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Agora alanının parçası Carfi Köşkü için restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışması yürütüyor.  Yapının plan kurgusu eski fotoğraflara göre çıkarıldı. Rölöve ve restorasyon projeleri ise tamamlandı. Çalışmalar 2021’de tamamlanacak ve köşk “Carfi Bilgi ve Kültür Evi” adıyla hizmete alınacak. Belediyenin projesine göre, “Carfi Bilgi ve Kültür Evi”nin tek katlı müştemilat yapısında sergi atölyeleri ve eğitim salonu bulunacak. İki katlı konut yapısında ise seminer salonları, sergi alanı, konferans salonu ve idari ofisler yer alacak.

1997’DE EÇEV’E BAĞIŞLANDI

Carfi ailesine ait geniş bir bahçe içindeki iki katlı köşk, 19. yüzyılda İzmir’in köklü ailelerinin yaşadığı Tilkilik semtinde 945 Sokak’ta bulunuyor. Aile köşkü 1997’de EÇEV’e bağışladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescilli yapının restorasyonu ve rekonstrüksiyonunu üstlendi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam