26 Şubat 2020 18:39
Son Güncellenme Tarihi: 27 Şubat 2020 15:15

Çanakkale’de NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı

Çanakkale Yenice'deki NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler paralarının ödenmesi, işten atılan işçilerin geri alınması ve baskıların son bulması talebiyle kendilerini ocağa kapattı.

Fotoğraf: Çanakkale NESKO Maden işçileri

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Çanakkale’nin Yenice İlçesi’nde bulunan NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçileri, üç aydır maaşlarını alamadıkları, üyesi oldukları Dev Maden-Sen’den ayrılmaları konusunda kendilerine baskı yapıldığı ve sendika üyesi olduğu gerekçesi ile işten atılan 11 işçinin geri dönmesi talebiyle direnişe geçti. İşçiler, çektikleri bir videoda madenden ayrılmayacaklarını ifade ederek kendilerini ocağa kapattıklarını duyurdu.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler, 10 Ocak 2020 tarihinden itibaren üç ay maaş alamadıkları, çalışma koşullarının kötülüğü ve iş yerinde hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadığı için Dev Maden-Sen’e üye olmaya başladı. İşverenin işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladığını belirten işçiler, “Sendikadan istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim, işyerini kapatacağım hepinizi işten atacağım” denilerek tehdit edildilerini dile getirdi.

Sendikadan istifa etmeye zorlanan işçilerden 11'i işten atılırken, işten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler, maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattıklarını duyurdu.

"SENDİKADA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ"

Sercan Fidan: Bizler Çanakkale’nin Yenice ilçesi NESCO Maden ocağında bakır-çinko madeninde çalışan işçileriz. Bizler üç aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Alamadığımız için Dev Maden-Sen sendikasına başvurduk. Sendikada devam etmek istiyoruz. Ancak yukarıdan çok büyük baskılar var. Biz sendikalı olarak çalışmak istiyoruz. Burada emekli olan ve tazminat alamayan da var. 2019 Aralık ayından, Ocak ayından maaşları duranlar var. Bunları alabilmek için biz, ocağa girip çıkmama kararı aldık. Burada hemen hemen herkesin borcu, derdi var. Bizimle kimse ilgilenmiyor. Koşullar çok kötü. Devlet büyüklerinden, milletvekillerinden yardım istiyoruz. 

"İŞVEREN ELİNDEN GELEN BASKIYI YAPTI"

Zekeriya Zeybek: 2012 tarihinde giriş yaptım NESCO’ya. O tarihten bu yana maaşlarımız düzenli yatmıyor. Evlendik, çocuklarımız oldu, hala borçlarımız var, sıkıntılarımız var. O yüzden sendikadan yardım istedik. İşverenimiz bize sendikadan çıkmak için elinden gelen baskıyı yaptı. Dev Maden-Sen’e desteği için teşekkür ediyoruz.

Maden işçisi: İşveren sendikayı kesinlikle istemiyor. 'Sendikayı bırakın çalışmaya devam edeceğiz' diyor. Biz de bırakmıyoruz. Özellikle DİSK'i istemiyor. 'Neden Hak-İş değil, Türk-İş değil' diyor. Bu sendikayla devam etmeyeceğiz diyor zaten. İş güvenliği yok, ambulans bile çalışmıyor, aküsü yok üzerinde. Denetleme geldiğinde iş güvenliği zayıf olan yerler kapatılıyor. Denetleme geçtikten sonra bu yerler açılıyor ve işçiler orada çalıştırılıyor.

İŞÇİLERLE İLETİŞİM KESİLDİ

İşten atılan işçilerden Sercan Fidan, yeraltında 40 yakın işçinin olduğunu belirterek , "Aşağıda arkadaşlarımız rehin gibiler. İletişimi de kestiler. Birinin başına bir şey gelse yukarı çıkaramayacağız” diyerek duruma tepki gösterdi.  

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Yenice’ye gelen Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün de “Kırsal alanlarda işçilerin hak aramayacağı düşünülerek bütün kanunlar çiğneniyor. Sendikadan istifa etmenin ön şart olduğunu söylemişler. Arkadaşlar sendikadan istifa etmeyince 11 arkadaşımızı işten attılar. İşveren vekilleri bizim yanımızda her türlü kolaylığı yapacaklarını söylemiş olmalarına rağmen beş dakika sonra haberleşmeyi kesmişler. Başlarına bir şey gelebilir, bu haberleşme sisteminin açık olması gerekir. Biz bu haksızlıkları geri püskürteceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Maden sahasına gelen CHP Milletvekili Muharrem Erkek de “İşçi arkadaşlarımızı ve işletme müdürünü dinledik. Onlara demişlerki sendikanızla ilişkinizi kesin çalışmaya devam edin. Her işçinin dilediği sendikaya üye olma hakkı vardır. Bu hukuksuzluktur. Denetimler yapılırken bazı şeyler görülmesin diye işlemler yapıldığı da tespit edildi. Memleketimizde maalesef hiçbir denetim yapılmıyor. Şirket yetkililerine de bunu ilettik. Bu süreci yakından takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ilısu Barajı Urganlı köyünü yutuyor: Su hızla yükseliyor, gidecek yerimiz yok!

SONRAKİ HABER

Hanau Katliamı: Almanya’da ırkçı terör nitelik mi değiştirdi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...