25 Şubat 2020 13:15

Perde kadınlar için açıldı: Yüzlerce kadın Ekmek ve Gül etkinliğinde buluştu

Ekmek ve Gül’ün düzenlediği “Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit” oyununun gösterimine işçi mahallelerinden ve üniversitelerden yüzlerce kadın katıldı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Paylaş

Ekmek ve Gül’ün 8 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlediği Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyununun gösterimi Avcılar Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşti. Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt gibi ilçelerden etkinliğe gelen pek çok işçi kadın ilk kez tiyatro izlemenin heyecanını yaşadı.

Açılış konuşmasını yapan Sevda Karaca, Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyununu “Bir çocuktan genç bir kadın olma yolunda kadınların hayallerinin, yaşama iştahının toplum ve devlet tarafından nasıl elinden alınmaya çalışıldığını, bütün bunlara rağmen kadınların yaşama tutunma arzusunun nasıl diri tutulduğunun hikayesi” diye tanıttı.

‘KADINLAR MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYOR’

Konuşmasına devam eden Karaca, “Biz biliyoruz ki yalnızca hayatlarının değil, hayallerinin bile ellerinden alınmaya çalışıldığı bir memleket ortamında yaşıyorlar. Bizim hayat iştahımızı, hayallerimizi elimizden almaya çalışanlara karşı birlikte güçlüyüz. 8 Mart’ta dünyanın dört bir tarafında da olduğu gibi Türkiye’de de İstanbul’da da haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz demeye hep birlikte devam edeceğiz. Ekmek ve Gül olarak Türkiye’nin dört bir tarafında 8 Mart boyunca yaptığımız buluşmalarda, etkinliklerde kadınların hayatına ipotek koyma çabalarına rağmen kadınlar hayallerinden, haklarından ve birlikte mücadele etmekten vazgeçmiyorlar” dedi.

1 MART’TA İSTANBUL BULUŞMASINA...

Avcılar Belediyesine bu organizasyonu gerçekleştirirken yaptığı katkılar için teşekkür etti.

Sevda Karaca, Ekmek ve Gül’ün 1 Mart Pazar günü saat 14.00’te Bakırköy Kültür Merkezindeki İstanbul buluşmasına kadınları davet etti. “Hayatlarımızı ve hayallerimizi yeniden kazanmak ve daha da güzelleştirmek için neler yapacağımızı hep birlikte konuşacağız” diyerek tüm kadınları buluşmaya çağırdı.

İLK TİYATRO İZLEMENİN HEYECANI

Ekmek ve Gül organizasyonuyla ilçelerden gelen pek çok kadın işçi, ilk kez birlikte tiyatro izlemenin heyecanını yaşadı. Salonun tüm koltukları, salon merdivenleri ve koridorlar da doldu. Dirmit’e hayat veren Nezaket Erden’in oyunculuğu uzun süre ayakta alkışlandı.

Oyunun ardından Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Nuran Dağdelen ve Avcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Kimet Batmaz, Ekmek ve Gül’e bu organizasyonu gerçekleştirdiği için teşekkür ederek Nezaket Erdem’e Avcılar Belediyesi Kültür Merkezi resim kursunda eğitim gören kadınların yaptığı tabloyu hediye ettiler.

GENÇ KADINLARIN EMEĞİ DE İLGİSİ DE BÜYÜKTÜ

Gösterime İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsünden ve İstanbul Aydın Üniversitesinden pek çok genç kadın katıldı. İstanbul Üniversitesi Ekmek ve Gül grubu ve İAÜ Kadın Çalışmaları Topluluğunun 8 Mart etkinliklerinin bir parçası olarak değerlendirdikleri gösterim, genç kadınların etkinlikten önceki güzel çalışmasıyla da örnek oldu.

Mahallelerde, sokaklarda tiyatro afişini yapmak, biletleri dağıtmak, salonu düzenlemek, konukları karşılamak gibi işleri de üstlenen genç kadınların gösterimin gerçekleşmesindeki emekleri büyüktü. (EKMEK VE GÜL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Devlet Bahçeli, HDP kongresini hedef aldı: Cumhuriyet savcıları soruşturma açmalı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Meşale Tolu'nun yargılandığı dava ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...