25 Şubat 2020 10:25
Son Güncellenme Tarihi: 25 Şubat 2020 12:34

Güleda Cankel cinayeti davası | Katilden yine "erkeklik gururu" savunması

Güleda Cankel'i bıçaklayarak öldüren katil Zafer Pehlivan'ın yargılanmasına ilişkin devam eden davanın ilk duruşmasında mahkeme, davanın 7 Nisan'a ertelenmesine karar verdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Isparta'da Üniversite Öğrencisi Güleda Cankel'i ayrılmak istediği bahanesiyle bıçaklayarak öldüren Zafer Pehlivan'ın yargılanmasına başlandı. İlk duruşmada mahkeme heyeti, davanın 7 Nisan'a ertelenmesine karar verdi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Zafer Pehlivan, Cankel’in babası Mustafa Cankel, Isparta, Aydın, Antalya ve Muğla Barolarının temsilcileri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve kadın örgütleri katıldı.

Davayı takip etmek isteyen Güleda Cankel'in yakınları, arkadaşları ve çok sayıda kadın adliyeye geldi. Duruşma öncesi kadınlar "Kadına şiddete son, Güleda için adalet" pankartı açtı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Güleda Cankel'in özgürce yaşamak, okumak, kendi hayatına kendisi karar vermek istediği için eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

GÜLEDA KARAKOLDA TEHDİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞ

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Zafer Pehlivan, Güleda ile 5 yıldır beraber olduklarını, Güleda’nın üniversiteyi kazanarak Isparta’ya gelmesi üzerine görüşmelerinin kesildiğini, cinayetten kısa süre önce kendisini arayan Güleda’nın "Sınavlar var, çok bunalıyorum. Sınavlar bitinceye kadar beni rahat bırak" dediğini, bunun üzerine aralarını düzletmek için Isparta’ya gittiğini anlattı.

Güleda’nın başka bir erkeği emsal göstererek kendisini kışkırttığını ve Güleda’nın başka biriyle birlikte olduğunu ileri süren Pehlivan, aralarında tartışma yaşandığını ve kendisinin Güleda’yı ittiğini daha sonra polis geldiğini ve karakolda ifadelerini aldıktan sonra Güleda’yı kaldığı aparta bıraktıklarını anlattı.

Ertesi sabah yeniden kavga ettiklerini ileri süren katil, Güleda'nın boğazını sıktığını, kendini öldüreceğini söyleyerek eline bıçak alan Güleda’nın elindeki bıçağı göğsüne sapladığını itiraf etti.

Ayrıca katil cinayeti planlayarak işlemediğini ileri sürdü.

GÜLEDA’NIN ANNESİNİ DE TEHDİT ETMİŞ

Dinlenen tanıklardan biri Pehlivan’ın, Güleda’nın annesini ve kendisini de tehdit ettiğini anlattı:

"Zafer bana Güleda’dan uzak dur dedi, tedirgin oldum ve evinin önünde bekledim. Güleda bana, sanık annemi de tehdit ediyor demişti."

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Savcı, "Sanık cinayeti planlamış ve pişmanlık göstermemiştir" diyerek, sanığın tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini ve cezada indirim uygulanmamasını istedi.

DAVA 7 NİSAN'A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, davayı 7 Nisan saat 11.00'e erteledi. Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar ise savcının insan öldürme suçundan ceza istediğine dikkat çekerek "Sanığın bu cinayeti canavarca hisle ve planlayarak işlediği çok açık. Mütalaanın buna uygun düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Güleda'nın babası Mustafa Cankel de "Verilen ceza ne kadar ağır olsa da Güleda'yı geri getirmez ama bir nebze de olsa vicdanımızı rahatlatır. Canavarca hisle öldürdüğü bütün raporlarda mevcut. Katile ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini ve indirim uygulanmamasını istiyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü 1'inci Sınıf Öğrencisi Güleda Cankel, 18 Kasım Pazartesi günü ayrıldığı erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından işkence edilerek katledildi. Pehlivan, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Cankel'in cenazesi ise memleketi Muğla'da toprağa verildi.

Zafer Pehlivan hakkında Isparta Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianame, geçen yıl Aralık ayında Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Zafer Pehlivan hakkında, "tasarlayarak" ve "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen iddianamede, cinayete ilişkin detaylara da yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Tayyip Erdoğan'ın hayatı ve önemli politik olaylar

SONRAKİ HABER

Turizm Bakanı: Galata Kulesi İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...