24 Şubat 2020 18:52

Finlandiya Gençliği Başkan Yardımcısı: Ben faşistim!

Yabancı karşıtı ve popülist Gerçek Finler partisinin gençlik örgütü Finlandiya Gençlik’in Başkan Yardımcısı kendisinin “faşist olduğunu” söyledi.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Hafta sonu Estonya’nın başkenti Talin’de düzenlenen Etnofutur Konferansına katılan Finlandiya Gençlik Başkan Yardımcısı Toni Jalonen, İngilizce yaptığı konuşmada kendisinin etnik milliyetçi, gelenekselci ve faşist olduğunu söyledi.

Jalonen’in kendini faşist olarak adlandırmasının Finlandiya medyasında yer almasından sonra Yle haber ajansına açıklama yapan Gerçek Finler’in Genel Sekreteri Simo Grönroos, Jalonen’in partiden atılması için hukuki süreci başlattıklarını söyledi.

Grönroos, Jalonen’in durumunu gelecek yönetim kurulu toplantısında ele alacaklarını söylerken Gerçek Finler’in Başkanı Jussi Halla-aho, Gerçek Finler’in parti içinde nasyonal sosyalist ve faşist düşüncelere izin vermeyeceğini söyledi.

Finlandiya Gençlik, Gerçek Finler’in gençlik örgütü olmakla birlikte hukuki olarak partiye bağlı değil. Parti, gençlik örgütünün kongre yapmasını ve tüzüğünde değişiklik yaparak partiye bağlı çalışma yürütmesini istiyor.

Hallo-aho, yapılacak bir tüzük değişikliğinin gençlik örgütünün partiye mal olabilecek aptallıklarını engelleyebileceğini söyledi.

GÖÇMENLERİ AŞAĞILAMIŞ, FEMİNİZME SAVAŞ İLAN ETMİŞTİ

Finlandiya Gençlik, geçtiğimiz yıl sosyal medya hesabından göçmenleri aşağılayan ırkçı paylaşımlarda bulunmuş ve kongresinde feminizme karşı savaş etme kararı almıştı.

2019 yılı nisan ayında yapılan seçimler öncesi Twitter hesabından siyahi bir göçmen ailesinin resmini yayınlamış altına da “Finlandiya’nın geleceğinin böyle olmasını istemiyorsan Gerçek Finlandiyalılar’a oy ver” ırkçı yorumunda bulunmuştu.

Finlandiya Gençliği, yılda 115 bin avro devlet yardımı alıyor. Söz konusu ırkçı paylaşımdan sonra Eğitim ve Kültür Bakanlığı, yardımları durdurma kararı almış, 2019 yılı içinde ödediği 57 bin 500 avroyu iade etmesini istemişti.

Örgüt, geçtiğimiz yılın kasım ayında gerçekleştirdiği kongresinde Finlandiya’da kadın ve erkeklerin aynı haklara sahip olduğunu iddia etmişti. Feminizmin kadınlara ayrıcalık tanıdığını öne süren Finlandiya Gençlik, kendisini ”Feminizm karşıtı” olarak tanımlayarak ”Feminizme karşı mücadele” etme kararı almıştı.

GERÇEK FİNLANDİYALILAR REKOR KIRIYOR

Parti ve gençlik örgütünün neden olduğu tüm skandallara rağmen son yapılan kamuoyu yoklamalarının sonuçları Gerçek Finlandiyalılar’a verilen desteğin rekor düzeye ulaştığını gösteriyor.

Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’nin şubat ayı başında yaptığı 2 bin 944 kişiyi kapsayan kamuoyu yoklaması Gerçek Finlandiyalılar’ın oy oranının % 23,3 olduğunu ortaya koydu.

Ulusal Topluluk Partisi % 17,5 oy oranı ile ikinci olurken Başbakan Sanna Marin’in Sosyal Demokrat Partisi’nin oy oranı % 16’da kaldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Julian Assange, ABD'ye iade davasında hakim karşısına çıktı

SONRAKİ HABER

Benzine 16 kuruş daha zam yapıldı (24 Şubat 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...