24 Şubat 2020 17:58

CHP’li Ağbaba: Deprem bölgesine acil çadır ve hayvan çadırı lazım

Van’ın Başkale ilçesinde 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İran depremi sonrası CHP Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.https://evrn.sl/qR0Z

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ve Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’den oluşan heyet, Van’ın Başkale ilçesinde depremden etkilenen köyleri ziyaret edip hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine taziye dileklerini iletti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Güvendik Köyü’nde köy muhtarı Remzi Demir ve köylüler ile birlikte değerlendirmelerde bulundu. Köyde 110 hane olduğunu ve 1 can kaybı olduğunu belirten Ağbaba, “Bu köyümüzde evlerin tamamı hasarlı, oturulamayacak durumda. İnsanlar dünden beri dışarıda kalıyorlar. En önemli ihtiyaç çadır, konteyner ve hayvan çadırı. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bir daha bu tür acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güvendik Köy Muhtarı Remzi Demir ise “Köyde çadır ve hayvan çadırına ihtiyacımız var. Sıcak yemek gelmiyor. Hayvanlarımızın hepsi dışarıda, 110 hanelik köyümüze 24 tane çadır gönderildi. 5 tane hayvan çadırı geldi. Evlerimizin hepsi hasarlı” ifadelerini kullandı.

Ağbaba Gelenler Köyü’nde yaptığı ziyarette, köydeki 90 hanenin tamamının yıkılmış durumda olduğunu belirterek, “Gelenler Köyü küçükbaş hayvancılık ile geçimini sağlayan bir köy. Hayvanlar telef olmuş durumda. Köydeki herkesin geçimi hayvancılık. Hayvanlar için çok acil çadır ihtiyacı var” dedi.

CHP Heyetine konuşan köylüler, dünden beri mağdur durumda olduklarını, dün akşam AFAD’ın geldiğini belirterek, “90 hanelik köyde 18 çadır kurulmuş durumda. Haberlere bakılınca bin 100 çadır kurulduğu söyleniyor. Ama ortada çadır yok. Tespit için gelen yetkililer sadece gördükleri hayvan sayısını rapora yazıyor. Oysa enkaz altında gördüklerinin kat be kat fazlası hayvanlarımız telef olmuş durumda” ifadelerini kullandılar.

Gelenler Köyü Muhtarı Özcan Işik ise acilen hayvan çadırına ihtiyaç olduğunu, koyunların dışarıda olduğunu belirterek, “Hayvanlar soğuktan duramıyor, dün akşamdan beri havyan çadırı bekliyoruz. 3 bin hayvanımız telef oldu. Tespit yapılıyor. Çok acil çadır ihtiyacımızın giderilmesini istiyoruz “dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hanau'da ırkçı saldırının kurbanları için cenaze töreni

SONRAKİ HABER

Almanya'da bir araç karnaval alanına daldı, en az 15 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...