24 Şubat 2020 12:01

Sanders: İsraillilerin de Filistinlilerin de haklarını destekleyeceğim

ABD Başkanı Donald Trump’ın gündeme getirdiği “Yüzyılın Planı” Arap kamuoyunda tepki çekerken; Bernie Sanders, başkan olunca hem Filistin hem de İsrail halkının temel haklarını tanıyacağını söyledi.

Fotoğraf: @berniesanders/Facebook

Paylaş

ABD'de Demokrat başkan aday adayları arasında yarışı önde götüren Senatör Bernie Sanders, başkan olması halinde hem Filistin hem de İsrail halkının tüm temel haklarını tanıyacağını ve bölgeye barış getirmek için her şeyi yapacağını belirtti.

ABD'de 3 Şubat'ta başlayan ön seçim sürecinde Demokratlar arasındaki yarışı önde götüren Senatör Sanders, İsrail-Filistin sorununa ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

İsrail'in, Filistin halkının haklarını tanımayan siyasetine yönelik eleştirileriyle tanınan Sanders, “İsrail halkı barış ve güvenlik içinde yaşama hakkına sahiptir. Aynı şekilde Filistin halkı da. Başkan olarak İsraillilerin de Filistinlilerin de haklarını destekleyeceğim, bölgeye barış ve güvenliği getirebilmek için mümkün olan her şeyi yapacağım” değerlendirmesini yaptı.

ABD'de İsrail'in en önemli lobi kuruluşlarından olan AIPAC'in (Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi) faaliyetlerinin İsrail-Filistin sorununun çözümünde engel olduğunu kaydeden Sanders, “Öte yandan AIPAC'in, bağnaz ve Filistinlilerin temel haklarına karşı çıkan liderlere sunduğu platformdan dolayı ise endişeliyim. Bu sebeple AIPAC'in yıllık konferansına katılmayacağım” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın gündeme getirdiği “Yüzyılın Planı”nı da eleştiren Sanders, “iki-devletli çözüm”den yana olduğunu söyledi.

3 Şubat'ta yapılan tartışmalı Iowa seçimlerinde rakibi Pete Buttigieg'e kıl payı kaybeden Sanders, daha sonra yapılan New Hamsphire ve Nevada ön seçimlerini rahat kazanmıştı.

3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerini kazanacak olan isim 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak. (Washington/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Selahattin Demirtaş'tan İran'da meydana gelen deprem ve HDP kongresine dair mesaj

SONRAKİ HABER

İskender Bayhan: Türkiye, emperyalistlerin bölgedeki varlıklarını güçlendiriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...