22 Şubat 2020 17:56

Google’ın Demirören’e ‘haber girişimi’ desteği tepki çekti

Google'ın, gazetecileri tazminatlarını ödemeden topluca işten çıkarmaktan, arama sonuçlarını maniple etmeye dek birçok konuda eleştirilen Demirören Medya'ya verdiği destek tepki çekti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Google Haber Girişimi (GNI) Yenilikçi Yaklaşım Çağrısı’nın sonuçları geçtiğimiz hafta belli oldu. Başvuruları değerlendiren Google, Türkiye’den sadece Demirören Medya’yı fonlamaya karar verdi. Seçilen projeler 150 bin dolara kadar desteklenecek. Demirören Medya gazetecileri tazminatlarını ödemeden topluca işten çıkarmaktan, arama sonuçlarını maniple etmeye dek birçok konuda tepki çekiyor. 

Konuyla ilgili görüştüğümüz Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yöneticisi Mustafa Kuleli, fon desteğinin Demirören’e verilmesini “tam bir akıl tutulması” olarak değerlendirdi. 
Journo.com’da yer alan habere göre; Google Haber Girişimi’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, ilk kez Türkiye’yi de kapsayan çağrıda 39 ülkeden 108 proje desteklenmeye değer bulundu.

Açıklamada, “Bu fonlar ortaklarımızın sürdürülebilir iş modelleri geliştirerek gelir kaynaklarını çeşitlendirmesine ve/veya hedef kitle etkileşimini artırmasına olanak sağlayacak” ifadesi kullanıldı.

GNI programının toplam bütçesi 1.93 milyon ABD doları. Fonlanmaya değer bulunan her projeye 150 bin dolara kadar destek veriliyor.

“TEŞVİK DEĞİL TERBİYE EDİLMESİ LAZIM”

TGS Yöneticisi Mustafa Kuleli dijital haberciliğin sürdürülebilirliği için yenilikçi gelir modelleri geliştiren medya kuruluşlarına dağıtılması gereken GNI fonunun Demirören Teknoloji AŞ’ye verilmesinin tam anlamıyla akıl tutulması olduğunu belirtti. Kuleli “Google’ın bu karardan geri adım atması gerekiyor çünkü Demirören Medya Grubu sendikalı olan gazetecileri topluca işten çıkarmaktan, arama sonuçlarını maniple etmeye dek birçok konuda sabıkalı bir yapı.” diye konuştu. Kuleli şöyle devam etti: “Böyle şirketlerin teşvik değil terbiye edilmesi lazım. Bu fonu iptal ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Tam olarak ne kadar fon sağlanacağının bir önemi yok. Çünkü bu bizim için bir ilke meselesi.”

“HABER ÖNERİLERİ YAPMAYI PLANLIYOR”

Google, Demirören Medya Grubuna bağlı Demirören Teknoloji AŞ’ye tam olarak ne kadar fon sağlayacağını açıklamadı. Söz konusu şirketin GNI fonunu kazanan projesiyle ilgili sadece şu ifadeler kullanıldı: “Bu proje bir okurun ilgi gösterdiği varlıkları saptayıp hakkında bir şeyler okudukları kişiler, şirketler ve yerlerle ilgili gerçek zamanlı olarak haber önerileri yapmayı amaçlıyor. Okuru sitede tutmak reklam gelirini artırırken, metin verisini sınıflandırmak endeksleme işlemini hem iç kullanım hem de arama motoru optimizasyonu süreçlerinde kolaylaştıracaktır. Böyle bir servis, kendi metin verisini sınıflandırmak isteyen diğer şirketlere de satılabilir.”

Google’ın kararı sosyal medyada eleştirilere neden oldu. Demirören Medya, ekim 2019’da işten çıkardığı Hürriyet çalışanlarının yasal haklarını hâlâ ödemiş değil. Bununla ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Hürriyet ve Milliyet başta olmak üzere Demirören Medya şirketlerinin gazetecilik yapmadığı, bunun yerine Google arama sonuçlarını maniple ederek kendisine dijital trafik ve reklam geliri sağladığı yönünde eleştiriler de var.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

haber3.com sosyal medya hesabından “Google dijital haberciliği geliştirmek için Demirören Grubuna fon vereceğini açıkladı. Demirören Yayın Grubunun internet yayın organları internet haberciliğinde “maç saat kaçta, işte fragman” ve benzeri Google arama sonuçlarını maniple ettiği için…” derken Engin Önder “İnanılmaz. Google’ın yenilikçi gelir modelleri geliştiren medya kuruluşlarına destek olmak için dağıttığı fon Türkiye’de bir tek Demirören Medya Grubuna verilmiş.” 

TÜRKİYE’DEN SADECE DEMİRÖREN VAR

GNI kapsamında bu yıl Asya Pasifik, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve “Ortadoğu, Türkiye & Afrika” bölgelerinden projeler seçildi. En fazla sayıda projenin fonlanmaya değer bulunduğu ülkeler ABD (29) ve Brezilya oldu (15).

Bulunduğu coğrafi grupta Türkiye’den sadece Demirören Medya seçildi. Aynı grupta İsrail’den dört, Lübnan’dan üç, Güney Afrika, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ise ikişer proje Google tarafından fonlanacak.

Google’ın açıklamalarına göre GNI, geleneksel yayıncılar ve start-up’ların yanı sıra yenilikçi dijital medya projeleri geliştirmeyi hedefleyen tüm kuruluşlarına destek vermeyi amaçlayan bir girişim.

Google bu girişim ile dijital gazetecilik alanında daha iyi bir geleceğin oluşmasına katkı vermeyi hedeflediğini öne sürüyor. Medyanın, dijital haberciliğin sürdürülebilirliği yolunda yeni iş modelleri geliştirmesinin ve hedef kitleleriyle etkileşimi artırmasının, girişimin öncelikleri arasında olduğu vurgulanıyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şair Tuğrul Keskin'in imza gününe okurlarından yoğun ilgi

SONRAKİ HABER

İktisatçı Dr. Gaye Yılmaz: Faiz indirimleri derin krizleri beraberinde getirecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...