21 Şubat 2020 20:03

İzmir Yaşam Alanları Platformu acele kamulaştırmaların iptali için dava açtı

İzmir Yaşam Alanları Platformu, Çeşme ve Urla’da yapılacak acele kamulaştırma kararını protesto ederek, uygulamaya karşı dava açtı.

Foroğraf: Evrensel

İzmir Bölge Mahkemesi önünde bir araya gelen İzmir Yaşam Alanları Platformu üyeleri, İzmir'in Çeşme ilçesinin Alaçatı Mahallesi'nde yer alan 178 parsel arazi ile Urla'nın Zeytineli Mahallesi'nde yer alan 333 parsel arazinin, toplamda 511 parsel arazinin acele kamulaştırılmasına karşı dava açtı.

Dilekçelerin verilmesinin ardından İzmir Yaşam Alanları Platformu bölge mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Kite adına basın açıklamasını okuyan İlyas Yaman, “Bu proje Yarımada üzerinde birilerinin zenginleşmesini sağlayacak, onlar devlet gücü ile el konulan araziler üstünden zenginleşirken, yerel halk büyük kayıplara uğrayacak ve yoksullaşacaktır” diyerek, projeyi durdurmak için hem fiili hem de hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamanın ardında söz alan avukat Senih Özay, bu uygulamanın hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Davamızı açtık, umarız yaptıkları hatayı fark ederler. Biz umutla mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Özay’ı ardından söz alan Avukat Murat Fatih Ülkü ise İzmir Büyükşehir’in bu uygulamaya karşı tavrının ne olacağını bilmek istediklerini söyledi. Dava avukatlarından Muzaffer Çevrim de kamu yararına çıkarıldığı iddia edilen bu kararların hiçbir kamu yararı olmadığını vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam