21 Şubat 2020 19:20

Esenyurt'ta velilerden cinsel istismara isyan: Müdür ve idare istifa etmeli

Esenyurt Belma Barut İlköğretim Okulu’nda yaşanan cinsel istismara iddialarına karşı veliler okul önünde basın açıklaması yaparak, okul idaresini istifaya çağırdı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul Esenyurt'ta bulunan Belma Barut İlköğretim Okulu'nda bir öğretmenin öğrenciye cinsel istismarda bulunması ve konuya dair bir sonuç alınmamasına ilişkin öğrenci velileri okul önünde basın açıklaması yaptı. “Esenyurt’ta istismara izin vermeyeceğiz. Susma haykır, istismara hayır!” pankartının açıldığı açıklamaya birçok veli katıldı. Açıklama öncesi polis ekipleri okul çevresinde geniş önemler aldı. Sık sık, “Müdür Halil Aktaş istifa” sloganlarının atıldığı açıklamayı veliler adına Gamze Toprak yaptı.

Üç gün önce Belma Barut İlkokulu’nun önüne geldiklerini söyleyen Toprak, istismarı teşhir etmek için toplandıklarını duyan okul idaresinin çocukların erkenden alınmasını sağlayarak, okul önüne polisleri yığarak, açıklamanın velilere ulaşmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

"İSTİSMARI SAKLAMAK İSTİYORLAR"

İstismarın saklanmak istendiğini vurgulayan Toprak, “Biliyoruz ki bunun sebebi halkın tepkisini azaltmak, basının takibini zorlaştırmak, faillerin yargılanıp yargılanmadığını, yargı sürecinin nasıl geçtiğini bilmemizi önlemek, yalnızca faillerin değil devletin sorumluluğu olduğu gerçeğinin üstünü örtmektir” dedi.

AYNI OKULDA DAHA ÖNCE DE İSTİSMAR VAKALARI OLMUŞ

Bugün yeniden okulun önünde olduklarını belirten Toprak, bu istismar olayının okuldaki ilk olmadığını belirterek, “İlk defa yaşanmadı, eğer susarsak sonuncusu da olmayacak. İstismarcı zihniyeti bulunduğumuz her alanda teşhir etmek en asli görevimizdir. Bu zihniyetin sorumluları; fetvalarla 9 yaşındaki çocuğun evlenebileceği algısı yaratan Diyanet İşleri'dir. Benzer vaazlar veren kuruluşları kapatmayanlardır, çocuk yaşta evliliklerin fiili olarak önünü açan ve müftülere nikah yetkisi veren yasalardır. Bunların yaşanmasının nedeni faillere iyi hal indirimleri veren yargıdır. Çocuklarımızı tecavüzcüleriyle evlendirmek için yasa çıkarmaya çalışanlardır, onlarca çocuğumuzun istismarına sahne olan tecavüzcü Ensar’ı aklamak için ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerdir. 115 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkaran sağlık emekçisini sürgün edenlerdir. Daha sayabilir, örnekleri çoğaltabiliriz” ifadelerini kullandı. 

"MÜDÜR VE İDARE İSTİFA ETMELİ"

İstismarın sorumluların tacizi, tecavüzü meşrulaştıranların olduğunu belirten Toprak Esenyurt halkı olarak yaşananlardan endişe duyduklarını ifade etti. Toprak, son olarak taleplerini şu şekilde açıkladı: “İhmal ve istismar olaylarında etkili soruşturma yapılmalı. İl ve ilçelerde bildirim mekanizmalarının oluşturulmalı. Çocuklar için erişimi kolay ihbar hattı oluşturulmalı. Yaşanan vakalara ilişkin veri tabanı, arşiv oluşturulmalı, kurumlar arası bir iletişim ağı kurulmalı. Çocuk İzlem Merkezleri yönetmeliği bir an önce çıkarılmalı. Çocuğun çok fazla travmatize olmaması için her ilde Çocuk İzlem Merkezi olmalı ve koşulları iyileştirilmeli. Çocuğun yüksek menfaatine aykırı olabilecek bilimsel alt yapısı olmayan ‘manevi rehberlik’ gibi oluşumlar engellenmeli. Medyada istismar ile ilgili bilgilendirici mesajlar verilmeli. Çocuğun korunabilmesi ve ikincil mağduriyetin giderilebilmesi için yetişkinlere özgü yapılan adliyelerden ayrılmalı, çocuk dostu adliyeler oluşturulmalı.

Acil ve ilk adım olarak, müdür Halil Aktaş ve idare derhal istifa etmelidir! Belma Barut İlkokulu yönetimi istismarı saklayarak istismara ortak olmuştur. Bulunduğumuz her alanda sesimizi en gür şekilde çıkaracağız Esenyurt'u karanlığınıza teslim etmeyeceğiz!”

Açıklamanın ardından veliler okul önünden ayrıldı. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de kaybolan Gülistan Doku 48 gündür hâlâ bulunamadı

SONRAKİ HABER

Çiğli’de yaşanan cinsel istismar olayı davası 6 Mart’ta ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...