21 Şubat 2020 18:19

37 Ankara Üniversitesi öğrencisine soruşturma açıldı

Ankara Üniversitesi öğrencileri 37 öğrenciye soruşturma açılması ve çeşitli cezalar verilmesine tepki gösterdi.

Fotoğraf: Mülkiye Haber

Paylaş

Ankara Üniversitesi öğrencileri güz döneminde artış gösteren soruşturmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelen çok sayıda öğrenci adına yapılan ortak açıklamada, bir dönemde 37 öğrenciye soruşturma açıldığı ve çeşitli cezalar verildiği belirtildi.

Mülkiye Haber’in haberine göre, İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat, Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi Başkanı Meltem Kayıran, HDP Ankara İl Eş Başkanı Perihan Pakize Sinemiloğlu, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dinçer Demirkent, HDP’li milletvekillleri Filiz Kerestecioğlu ile Meral Danış Beştaş da basın toplantısına katılarak öğrencilere destek verdi.

DTCF’den 18, SBF’den 12, HF’den 4 ve İLEF’ten 3 öğrenciye soruşturma açıldığını ve öğrencilere 1 haftayla bir dönem arasında cezalar verildiği bilgisine yer verilen açıklamada, 16 öğrencinin de burslarını kesildiği belirtildi.

Açıklamada, “öğrencilerin burslarını keserek, yurttan atarak öğrencileri açlığı ve yoksulluğa mahkum edenlerle intiharlara neden olanlar ve bu cezaları verenler aynı kişilerdir” dendi. Saldırılara karşı sıra arkadaşlarını dayanışmaya çağıran öğrenciler, biat etmeyeceklerini açıkladı.

Öğrencilerin açıklamasını ardından konuşan İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat, toplumun üzerine atılan kara bir örtü olduğunu belirterek “Karanlık bir dönemdeyiz. Üniversiteler de bundan etkileniyor” dedi. Kanat, açılan soruşturmalarla ilgili hukuki destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

HDP Ankara İl Eş Başkanı Perihan Pakize Sinemiloğlu, parti olarak her zaman gençlerin yanında olacaklarını belirterek “Sizinle bu faşizmi yeneceğiz” diye konuştu.

AÜ’deki hukuksuzluğun sistematik hale geldiğini belirten Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dinçer Demirkent ise, öğrencilerin yanında olacaklarını belirtti.

HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu da birçok meslekten insanın açlıkla terbiye edilmeye çalışıldığını hatırlatarak, “mücadeleyi hep birlikte yürüterek kazanabiliriz” dedi.

Son konuşmayı yapan HDP’li milletvekili Meral Danış Beştaş, gençlerin baskılara karşı mücadelesinin önemine değinerek, “Sizler haklısınız. En büyük gerçek de budur” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cerrahpaşa'nın pili bitti

SONRAKİ HABER

Ender İmrek: Yazmak, tarihe ve insanlığa karşı bir sorumluluk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...