21 Şubat 2020 17:55

HDP kongreye gidiyor: Demokratik iş birliğine hazırız

HDP 23 Şubat’ta 4’üncü kongreye hazırlanıyor. HDP Sözcüsü Günay Kubilay: “Parlamento içinde ve dışındaki partiler veya güçlerle demokratik iş birliklerine hazırız.”

HDP Sözcüsü Günay Kubilay | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, 23 Şubat’ta yapacakları 4’üncü kongre hazırlıkları ve gündeme dair haftalık olağan basın toplantısını parti genel merkezinde gerçekleştirdi.

Kubilay, önümüzdeki iki yıllık dönemde partilerinin politik ve örgütsel çizgisine yön verecek politikalarına ilişkin karar alacaklarını söyledi.

HDP’nin tüzüğünde iki dönem uygulaması olduğunu hatırlatan Kubilay, “İki dönemi dolduran PM üyesi yüzde 25 oranında. Bu iki dönemin uygulanması konusunda herhangi bir istisna olmayacak” dedi.

“BURADAYIZ HDP’DEYİZ”

HDP’ye yönelik olarak sürdürülen çok yönlü operasyonlara karşı ‘Buradayız, HDP’deyiz’ diyeceklerini söyleyen Kubilay şöyle konuştu: “‘Tek adam rejimi’ne itirazı olan, demokratik ve çoğulcu bir parlamenter sisteme dönüşü öngören, ifade özgürlüğü, bağımsız yargı, özgür medya, hak, hukuk, adalet önceliklerle beraber demokrasi arayışı içinde olan güçlerle de bir ‘asgari demokratik programda’ buluşmak ve bir ‘siyasal geçiş sürecini’ birlikte inşa etmek için parlamento içinde ve dışındaki partiler veya güçlerle demokratik iş birliklerine de hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Denizli'de çalışma alanının genişletmek isteyen taş ocağına tepki

SONRAKİ HABER

Ankara Batıkent'te köpekleri zehirleyen 3 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...