21 Şubat 2020 14:09

Emniyet’in insan ve çevre hakkı savunucularını "terörist" ilan etmesi TBMM'ye taşındı

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği eğitim toplantısında; hayvan, insan, çevre konularına duyarlı insanların ‘terörist olmaya yatkın’ olarak ifade edilmesi meclis gündemine taşındı.

CHP Milletvekili Mahir Polat (Fotoğraf: Basın Danışmanı)

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, İzmir Emniyet Müdürlüğünün “Biz İzmiriz” projesi kapsamında düzenlenen eğitim toplantısında; hayvan, insan, çevre konularına duyarlı insanları ‘terörist olmaya yatkın’ olarak anlatılmasını Meclis gündemine taşıdı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü “Biz İzmiriz” projesi kapsamında düzenlediği 'Güvenlik tedbirleri' konulu eğitim toplantısında, "Örgütler nasıl üye topluyor?" başlığını sunarken hayvan, insan, çevre konularına duyarlı insanları terörist olmaya yatkın olarak nitelemişti.

Kamuoyunda büyük tepki gören ifadeleri TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Polat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

‘KAMUOYU İLE PAYLAŞILSIN’

Bu verilen eğitimlerin, hangi verilere ve istatistiklere göre hazırlandığının açıklanması gerektiğini belirten Polat, “Masum hayvanlara, yaşadığı çevreye ve insanlığa aşırı duyarlı insanların terörist olmaya yatkın olarak belirlenmesi skandaldır. Bugün ülkemizde çevre katliamlarına, hayvanlara yapılan şiddete, insan hak ve özgürlüklerine hayatın her alanında tepki gösteren insanlar var. Özellikle sosyal medyada gündem olmasa, birçok olayda ceza verilmeyeceğini, aklanacaklarını biliyoruz. Bu konularda hassasiyetin olması emniyeti rahatsız etmemeli, tam tersi insan ve hayvanlara şiddet uygulayanların, çevreyi katledenlerin rahatsız etmesi gerekiyor. Emniyet bir an önce kamuoyuna açıklama yaparak, eğitimin kimler tarafından hazırlandığını ve hangi verileri baz aldığını paylaşmalıdır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam