21 Şubat 2020 01:07

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

ABD, Türkiye'nin Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğunu ancak bu konuyla ilgili olarak henüz bir karar alınmadığını açıkladı.

Fotoğraf: ABD Federal Hükümeti

Paylaş

Türkiye'nin, ABD'den Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğu ancak bu konuda henüz bir karar alınmadığı bildirildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan bir ABD yetkilisi, "Patriot talebi aldığımızı biliyoruz ancak şu anda alınmış bir karar olmadığını anlıyoruz." ifadesini kullandı.

Yetkili, Ankara'nın talebi tam ne zaman Washington'a ilettiğini belirtmezken, "son zamanlarda" ifadesini kullanmakla yetindi. 

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin, hava sahasının Rusya kontrolünde olduğu İdlib'de Suriye ordusuna bağlı güçleri vurabilmek için ABD'den iki Patriot bataryası talep ettiği öne sürülmüştü.

Bloomberg haber ajansına Ankara’da konuşan üst düzey bir Türk yetkili, talebin ABD’nin geçtiğimiz hafta Ankara’yı ziyaret eden Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’ye iletildiğini ancak ABD’nin henüz bir yanıt vermediğini söylemişti. BBC Türkçe’nin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Nadide Şebnem Aktop Bloomberg’in haberini yalanlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok

SONRAKİ HABER

2019 İklim Değerlendirmesi raporu: Türkiye'de ekstrem hava olaylarında rekor kırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...