21 Şubat 2020 00:13

Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: İdlib'de gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız diyoruz, kim olursa olsun, ateşkesi kim ihlal ediyorsa.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk televizyonunda Hande Fırat’ın sunduğu “Gece Görüşü” programında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Suriye’nin İdlib bölgesiyle ilgili Soçi Mutabakatı hakkında Rusya’yla yaşanan anlaşmazlıkla ilgili soru üzerine Hulusi Akar, “Görüşmeler düğümlendi demeyelim. Astana süreci ve arkasında bir Soçi süreci yaşadık. Açık, şeffaf, ilkeli bir şekilde görüşmelerimizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Biz bu süreçlerin arkasından imzalamış olduğumuz kağıtların arkasında olduğumuzu, bunlara bağlı olduğumuzu, sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizi aynı şekilde muhataplarımızın da sorumluluklarını yerine getirmesini beklediğimizi söylüyoruz” dedi.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre; Soçi Mutabakat Muhtırası’nda İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin sınırları belli” diyen Akar, “Bu muhtıranın temeli burada yatıyor. Diyoruz ki, bunu ihlal eden rejim üzerindeki nüfuzunuzu kullanın, rejimin ateşkese uymasını gerçekleştirin. Görüşmeler de bizim talebimiz bu” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye ordusunun ilk belirlenen sınırlara çekilmeyip farklı bir uzlaşma sağlanması gibi çeşitli önerileri olduğunu söyleyen Akar, “Bizim onlara hatırlattığımız bir başka nokta var. Astana Mutabakat Muhtırası’nın 5’inci maddesi ‘İdlib’de gerginliğin azaltılması bakımından alınması gereken ilave tedbirler taraflarca alınır’ diyor. Biz de bu çerçevede oraya birliklerimizi sevk etmek suretiyle, gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız diyoruz, kim olursa olsun, ateşkesi kim ihlal ediyorsa. Bize verilen sorumluluğu yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Akar’ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

(“Suriye ordusu geri çekilmezse askeri harekat yapılacak mı?” sorusu üzerine) “Cumhurbaşkanımız zaten gerekli talimatları verdiler, hedefi gösterdiler. A, B, C planlarımızı yaptık. Yeri zamanı geldiği zaman uygulanmaya başlanır. Bizim Rusya’ya karşı herhangi bir tavrımız söz konusu değil, burada tek hedefimiz rejim. Hedefimizi ateşkese karşı gelen kişiler ve gruplardır. Bunu da muhataplarımıza tekrar tekrar ifade ettik.

“RUSYA HAVA SAHASI KONUSUNDA KARIŞMAMASINI BEKLİYORUZ”

(“Harekatla ilgili Suriye hava sahasının Rusya’nın kontrolünde olması sorun teşkil edebilir yorumları var. Bu nasıl aşılabilir?” sorusu)

“Doğru. Rusya’nın bu konuda karışmamasıyla bu sorun aşılır. Rusya’dan böyle bir adım bekliyoruz. Zaten çalışmalarımız var.”

“RUSYA’YLA KARŞI KARŞIYA GELME NİYETİMİZ YOK” 

“Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Bizim oradaki tek niyetimiz rejimin katliama, zulme son vermesi. Böylelikle radikalleşmenin ve göçün önüne geçilmesi. Çok açık ifade ettik.”

“PATRİOT DESTEĞİ OLABİLİR”

(“ABD’nin İdlib’de desteği nedir?” sorusu üzerine)

“Ateşkesin sağlanması bakımından da hem askeri bakımdan hem insani bakımdan üzerlerine düşen sorumluluk neyse katkıları olabilir. Askerlerin İdlib’de sahaya inmesi gibi bir şey değil. Daha önce hava savunma bataryalarını gönderdiler. Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de bu konuda yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir. Sayın NATO Genel Sekreterinin bu konuda açıklamaları var. 2011’de bu hadiseler ortaya çıktığında sadece Amerika’dan değil, Hollanda geldi Almanya geldi, Patriot bataryaları geldi. Daha sonra İtalyanlar geldi. SAMP/T’yi getirdiler. Şu anda İspanya Patriot desteğini devam ettiriyor.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hanua'daki ırkçı saldırıda yaşamını yitirenler Almanya'nın pek çok kentinde anıldı

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...