20 Şubat 2020 15:19

Çiğli’de Evrensel okurları: Okuyabileceğimiz bir gazete var

Basın İlan Kurumu tarafından resmi ilan kesme cezası verilen Evrensel’e destek veren İzmir Çiğli’de yaşayan okurlar “Neyse ki Evrensel değişmedi ve okuyacağımız bir gazete var” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Basın İlan Kurumunun (BİK) resmi ilan kesme cezasına karşı okurları Evrensel’e sahip çıkıyor. İzmir’in Çiğli ilçesindeki okurlarımız Evrensel gazetesini nasıl bulduklarını ve Evrensel'den beklentilerini anlattı.

Bir belediye işçisi, “Evrensel gazetesi bağımsız, özgür, işçinin, emekçinin sesi olmuş yayın organıdır. Evrensel gazetesi gündemi okurlarına en doğru şekilde, kimseye eğilip bükülmeden aktarıyor. İşçinin, emekçinin yaptığı eylemde, direnişte bulunup sermayeye karşı halkın sesi olmasından dolayı sahiplenilmesi gerekir” diyerek köşe yazılarında da işçilerin sorunlarından mücadelesine kadar bütün anlatılanları ilgiyle takip ettiğini söyledi.

"GERÇEK HABERLER OLDUĞU İÇİN ALIYORUM"

Bir başka belediye işçisi ise, “Evrensel gazetesini severek okuyorum. Toplumun, her kesiminin sorunlarına değinme noktasında eksik bulmuyorum. Ama daha fazla okurun dikkatini çekme açısından mesela ‘sosyal güvenlik’ ile ilgili soru cevap köşesi tarzında bilgi veren yazılara yer verilmesinin gazeteye renk vereceğini düşünüyorum” dedi.

Çiğli’de yıllardır esnaflık yapan Celal isimli bir okur ise özellikle köşe yazılarını takip ettiğini söyleyerek, haber açısından gazetenin doyurucu olduğunu ve her zaman Evrensel gazetesinin yanında olduklarını belirtti. Esnaf Mehmet Sevinç ise “Gazeteyi fazla detaylı okuyamasam da genelde güzel ve doyurucu” dedi. Esnaf Zeynel Karaca da gazetede gerçekçi haberler olduğu için aldığını söyledi.

"BİZLERLE İLGİLİ GERÇEKLERİ YAZAN BİR GAZETE"

Küçük Çiğli Mahallesi’nde eskiden esnaflık yapan şimdi ise güvenlik görevlisi olarak çalışan okur Necdet ise, “Evrensel gazetesini uzunca bir süredir takip ediyorum ve çok beğeniyorum. Çizgisini bozmayan ve işçilerin sorunlarını, mücadelelerini sayfalarına yansıtan tek gazete” dedi. İşçilerden, halktan gelen mektupların yayımlanmasını çok güzel bulduğunu belirten Necdet, köşe yazılarını beğenerek okuduğunu söyledi.

Mahalleden başka bir okur olan Rıza da “Evrensel gazetesi biz işçiler tarafından sahiplenilmesi gereken bir gazete. Çünkü bizlerle ilgili gerçekleri yazan bir gazete” diye konuştu. Eskiden gazetede çıkan Kürt sorununa ya da işçilere dair bazı şeyleri tasvip etmediğini söyleyen Rıza “Ama yaşadığımız süreç bizleri değiştirdi ve bir gazetede bulmak istediğimiz şeyler de değişti. Ama neyse ki Evrensel değişmedi ve okuyacağımız bir gazete var” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam