19 Şubat 2020 11:33

Hozat’ta öldürülen Zekiye Oğuz’un davası ertelendi

Cinayeti işleyen Medet Can Ataş’ın psikolojik durumu hakkında rapor alınması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevki istendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Orhan KURUL
Dersim

Dersim'in Hozat İlçesi'ne bağlı Geçimli Köyü'nde hayvanlarını otlatırken öldürülen 3 çocuk annesi 57 yaşındaki Zekiye Oğuz'un ilk duruşması bugün Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Oğuz'u öldüren Medet Can Ataş duruşmaya, SEGBİS'le bağlanarak ifade verdi. Dersim Barosu kadın ve çocuk hakları komisyonunun ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin duruşmaya katılma talebi reddedilirken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının talebi ve Zekiye Oğuz'un eşi ve 3 çocuğunun katılma talebi kabul edildi. Duruşma sonrası sanığın tutukluluğuna devam kararı verilirken sanık Medet Can Ataş'ın psikolojik durumu hakkında rapor alınması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevki istendi. Duruşma 11 Haziran tarihine ertelendi.

SANIK ÇELİŞKİLER İÇİN “HATIRLAMIYORUM” DEDİ

Sanık ifadesinde; askerden izne ayrılırken silah çaldığını, bunu da kendisine kötü davranan komutanlara zarar vermek için yaptığını söyledi. Cinayeti de bu silahla işlediğini kabul etti. Ataş, “Köyde karşılaştık hayvanları çevirmemi istedi tam o esnada silahım düştü, silahı görünce kafama vurdu yere düştüm ben de silahla ateş ettim iki el” dedi ve köye de daha öncesinde bir gönül ilişkisinin olduğu kızı kaçırmak için gittiğini söyledi. Sanık, ifadelerindeki çelişkileri soran mahkeme başkanına “hatırlamıyorum” diye cevap verdi.

Zekiye Oğuz'un eşi hem sanıktan hem de sanığın askerliğini yaptığı yerden ihmalleri olduğundan şikayetçi olduğunu söyleyerek “O birlikten çıkan silahtan dolayı bir kişi hayattan koparıldı” dedi.

GÜVENLİK SAĞLANIRSA KEŞİF YAPILACAK

Duruşma sonunda avukatların, olayın gerçekleştiği yerde keşif yapılması isteği Hozat Jandarma komutanlığına yazılacak müzekkere sonrasında keşif güvenliği verilmesi halinde keşfin yapılabileceği kabul edildi. Ayrıca, sanık Medet Can Ataş'ın psikolojik durumu hakkında rapor alınması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevki istendi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İlaç fiyatlarına yüzde 12,1 zam yapıldı

SONRAKİ HABER

Gezi'yi hedef alan Erdoğan'dan Osman Kavala açıklaması: Beraat ettirmeye kalktılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa