18 Şubat 2020 18:20

Salim Kaplan: Yolsuzlukların asıl sorumlusu iktidarın kendisi

Kayyum atanan belediyelere dair konuşan HDP'li Salim Kaplan, tutuklu eş başkanlara dair dosyalarda hukuk ile izah edilebilecek fezleke ya da savcılık mütalaasının olmadığını belirtti.

Salim Kaplan | Fotoğraf: MA

Paylaş

2016 yılından itibaren Mardin, Diyarbakır, Van gibi büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere 95 belediyeye kayyum atandı. Kayyumlar dönemine ait yolsuzluk belgeleri ortaya çıkarken, yolsuzluklara ilişkin tek bir soruşturma başlatılmadı.

MA'dan Erdoğan Alayumat'a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan 2016 yılından itibaren atanan kayyumların belediyelere ciddi zarar verdiğini ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 25 yılda 28 milyar liralık borcunun olduğunu belirten Kaplan, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinde ise 30 aylık kayyum döneminde 5,7 milyar civarında borç bırakıldığını belirtti.

"KAYYUMLAR 100 YILLIK POLİTİKANIN DEVAMDIR"

“Kayyumlar umumi müfettişliklerin bir devamıdır" diyen Kaplan, "Kürt halkı ile birlikte demokrasi ve özgürlük mücadelesi vermiş tüm halklara yönelik 100 yıldır aralıksız devam eden asimilasyon politikasının bir devamıdır. Bu kayyum rejimi Kürt düşmanlığını inşa ediyor ve bir kırım politikasını hedefliyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) kazanmış olduğu belediye sayısının 102 olduğunu, 11 Eylül 2016'da KHK ile 95 belediyeye kayyum atandığı belirten Kaplan, "O tarihten 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar kayyumlar 30 ay boyunca belediyeleri yönetti. 31 Mart yerel seçimlerinde kayyum atanan 65 belediyeyi tekrar kazandık. 7 belediyemiz seçilen başkanlar KHK’lidir diye yeniden gasbedildi. Geriye kalan 59 belediyeye kayyumlar tarafından bırakılan toplam borç 5,7 milyar liradır. Sadece bunun anlaşılabilir olması için belki bir kıyaslama yapmakta ihtiyacı var. İBB’yi AKP 25 yıl boyunca yönetti. Bu 25 yıl içerisinde İDO’nun yenilenmesi, Marmaray, tramvay gibi devasa projeler yapıldı. Bunun yanı sıra TÜRGEV, Okçular Vakfı, Ensar Vakfı gibi dernek ve vakıflara akıtılan milyonlarca lira var. Halen dışarıda olan belediyeye ait araçların da nerede olduğu bilinmiyor. Tüm bunlara rağmen İBB’nin 25 yılda yapılan borcu 28 milyardır. Bir de bizim belediyelere bakalım sadece 30 ayda 5,7 milyar lira borç bırakıldı” diye konuştu.  

"345 BİNE MAL EDİLEBİLECEK HİZMET, 1,5 MİLYAR LİRAYA MAL EDİLDİ"

Türkiye’de nüfus yoğunluğuna göre en fazla borçlu olan ilçe belediyesinin Siirt’in Kurtalan Belediyesi olduğunu, onun da toplam borcunun 255 milyon civarında olduğunu dile getiren Kaplan, Yüksekova gibi küçük bir ilçeye bırakılan borç miktarının ise 682 milyon lira olduğunu dile getirdi.

Belediyelere kilit vurulup, sadece borçların ödenmesi için çalışılsa bile 17 yıl boyunca yaratılan borçların ödenemeyeceğini belirten Kaplan, Diyarbakır kayyumunun 354 bin liraya mal edilebilecek sokakların aydınlatma sistemini 1,5 milyon liraya mal ettiğini belirtti.

"HUKUK İLE İZAH EDİLEMEZ"

Bir belediye başkanının görevden alınabilmesi için başkanın kendi görev sınırları içinde suç işlemiş olması gerektiğini ifade eden Kaplan, şöyle devam etti: “2016 yılında hem de bu dönemki kayyumlara baktığımızda tek bir arkadaşımıza dair en ufak bir yolsuzluk ya da rüşvete yönelik açılmış soruşturma, kovuşturma ve yargılama yok. Peki, ne yaptılar? 5393 sayılı Belediyeler Kanunu 45’inci maddesine ek olarak eğer ‘terör’ ile iltisaklı suçlardan kaynaklı bir soruşturma açıldıysa belediye başkanı hakkında direkt görevden alıp onun yerine kayyum atama yetkisini getirdiler. Tutuklu bulunan 23 belediye eş başkanımızın dosyaları hukuk ile izah edilebilecek tek bir fezleke ya da tek bir savcılık mütalaasını bulamıyorsunuz. Örneğin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Ahmet Türk kayyuma gerekçe gösterilen davadan beraat etti. Yine 2016 yılında tutuklanan arkadaşlarımızın birçoğu tüm bu suçlamalardan beraat ettiler.” 

"KAYYUM REJİMİ HESAP VERECEK"

Kayyum atanan belediyelerde yapılan yolsuzlukların önünü açanın iktidarın kendisi olduğunun altını çizen Kaplan, "Bir gün kendilerinden hesap sorulmayacağına dair bir algı oluşmaya başlamış. Ancak bu kayyum rejimi halka mutlaka hesap verecek, bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. (MA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hükümet konağı inşaatında kanalizasyon çukuruna düşen işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Aşı karşıtlığı yükseliyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...