18 Şubat 2020 17:37

ABD ile Afganistan arasındaki görüşmeler tamamlandı

Afganistan ile ABD arasındaki barış görüşmelerinin tamamlandığı ve şubat ayı sonunda anlaşma imzalanmasının beklendiği duyuruldu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Afganistan’da Taliban, Katar’ın başkenti Doha’da ABD ile gerçekleşen barış görüşmelerinin tamamlandığını ve şubat ayı sonunda anlaşma imzalanmasının beklendiğini duyurdu.

Taliban’ın önde gelen isimlerinden, müzakere ekibi üyesi Mevlevi Abdul Salam Hanefi, “Nunn.asia” internet sitesine yaptığı açıklamada, “(Taliban ile ABD arasındaki) Anlaşma, bu ayın sonunda Doha’da Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği ve Afganistan’ın komşu ülkelerinden temsilcilerin huzurunda imzalanacak” dedi.

Anlaşma imzalanmadan önce, imza töreni için uygun bir atmosfer yaratmak amacıyla şiddetin azaltılacağını ifade eden Hanefi, “Anlaşmanın imzalanmasının ardından ABD ve Afgan hükümeti, ellerindeki 5 bin Taliban üyesini salıverecek, biz de elimizdeki bin kişiyi serbest bırakacağız” şeklinde konuştu.

Hanefi, önerilen anlaşma ve ABD kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilmesi için kararlaştırılan süreye dair herhangi bir ayrıntı vermedi. Amerikan medyasında, bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılarak 14 Şubat’ta yayımlanan haberlerde, 22 Şubat’ta başlayacak 7 günlük ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Müdürlüğünde maaş krizi

SONRAKİ HABER

ABD ve Rusya aynı gün silah denemeleri yaptıklarını kamuoyuna duyurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa