18 Şubat 2020 16:43

Milletvekili Mahmut Tanal: AKP, istifaları ‘mahkeme kararı lazım’ diyerek engelliyor

AKP'nin, istifa etmek isteyen üyelerini “Mahkeme kararı gerekiyor” diyerek yanılttığını belirten CHP Milletvekili Mahmut Tanal, AKP’den ayrılmak isteyen vatandaşlar için dilekçe örneği paylaştı.

Görsel: AKP logosu

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, AKP teşkilat sorumlularının, partiden ayrılmak isteyen vatandaşları, “üyelikten istifa etmenin mahkeme kararı gerektiren zorlu bir işlem olduğu” şeklinde korkutup yanlış yönlendirdiklerini belirterek, Twitter hesabından AKP’den istifa etmek isteyenler için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına sunulmak üzere hazırlanmış dilekçe örneklerini paylaştı. AKP’nin son bir yılda 1 milyon civarında üye kaybettiğini belirten Tanal, “AKP'ye istifaya gelenler, ‘Mahkeme kararı lazım’ denilip yanlış yönlendiriyor. Halbuki Yargıtay’a, ilçe seçim kurullarına dilekçe vererek üyelikten çıkabilirsiniz. Ayrıca istifa işlemini e-Devlet’te de yapabilirsiniz. Dilekçe örneklerini sunuyorum” paylaşımını yaptı.

AKP’NİN İSTİFALARI DURDURMA TAKTİĞİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP’li Milletvekili Mahmut Tanal, AKP’nin üye sayısı bakımından da günden güne eridiğini söyledi. Tanal, “Mesela istifa kararı alarak AKP teşkilat binalarına gelen vatandaşlar, ‘İstifanızı alma yetkimiz yok. Mahkeme kararı getirmeniz gerekiyor. Ancak mahkeme kararıyla istifa işlemi gerçekleşiyor’ şeklinde yanlış yönlendiriliyor. Vatandaş geldiğine bin pişman oluyor. İstifa işleminin zor olduğu düşüncesi aşılanıyor. AKP’den ayrılmak için gelen kişi, ‘Mahkemeyle uğraşamam’ deyip istifadan vazgeçiyor. Biz de siyasi parti üyeliğinden ayrılmanın çok basit bir işlem olduğunu göstermek için bu dilekçeli paylaşımı yaptık. En önemli kolaylık ise doğrudan internetten e-Devlet üzerinden siyasi parti üyeliği iptal başvurusu yapabilirsiniz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Patronlara 75 TL’lik asgari ücret jesti de İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak

SONRAKİ HABER

Çocuklarının bulunduğu araçta eşini vuran Gökhan Kuzdan'a ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa