17 Şubat 2020 21:30

Boykota katılan İTÜ öğrencilerine verilen uzaklaştırma cezaları mahkemeden dönüyor

İstanbul Teknik Üniversitesinde, kantin boykotuna katılan öğrencilerden 7’sine verilen uzaklaştırma cezaları sonucu okul kararına karşı dava açan öğrencilerden 2’sinin cezası mahkeme kararıyla bozuldu

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Okuldaki özel işletmelerin kantin fiyatlarının yüksek olmasına karşı 18 Aralık 2019 tarihinde boykot kararı alan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden 7’sine verilen uzaklaştırma cezaları mahkemeden dönüyor.

Okul kararına karşı dava açan 2 öğrencinin cezası hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Alişan Doğan, Gündem Özel programında, soruşturmalarla ilgili şunları söyledi: “Bu soruşturmalar, öğrencileri korkutmak için verilmiş cezalar. Ama bu öğrencileri korkutmuyor artık. Çünkü okul haksızca ve hukuksuzca bu soruşturmaları açıyor.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri boykot kapsamında merkezi derslikte çay, kahve vb. ürünleri ücretsiz dağıtmıştı. Öğrencilere soruşturma açılmasının ardından, İTÜ Rektörlüğü’nün kararına göre 7 öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verildi.

İTÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan görevlendirme yazısında, uzaklaştırma cezası alan öğrencilere “Öğrenme ve öğretme hürriyetinin engelleyici veya ‘yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak’ ve ‘izin almadan toplantılar düzenlemek’ eylemlerini işlediğiniz tespit edilmiştir” denildi. 

İTÜ Dayanışması tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, “Açılan haksız soruşturmalar sonucunda 7 kınama 1 arkadaşımıza 1 hafta 3 arkadaşımıza 1 ay 2 arkadaşımıza 6 ay 1 arkadaşımıza 1 yıl uzaklaştırma cezası verilmiştir. Hukuksuzca verilen bu kararlara karşı herkesi dayanışmaya davet ediyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Amedspor Ultramed Taraftar Grubu Başkanı: Kurallar neyse herkese o uygulansın

SONRAKİ HABER

Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...