18 Şubat 2020 00:34

Gezi Davası müştekilerinden Ahmet Davutoğlu davadan çekildi

Gezi Davasında müşteki sıfatıyla yer alan Ahmet Davutoğlu'nun şahsına yönelik işlenen suçlarla ilgili tüm davalardan feragat ettiği açıklandı.

Fotoğraf: Murat Kaynak/AA

Paylaş

Gezi Davası’nda müşteki sıfatıyla yer alan Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na ismini mağdur listesinden çıkarma ve şikayetinden vazgeçme çağrısının ardından Ahmet Davutoğlu'nun davadan feragat ettiği açıklandı.

Gelecek Partisi Şeçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün yazılı bir açıklama ile “Sayın Ahmet Davutoğlu şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan tüm ceza davası dosyalarından bir daha tekerrür etmemesi dileğiyle feragat etmiştir” dedi. Üstün’ün açıklamasına göre Davutoğlu, “PKK, FETÖ, DAEŞ terör örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki” davalardan çekildi.

Açıklamada "Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu; Türk Ceza Kanunun’da düzenlenen terör suçları kapsamında, yetkili ve görevli Cumhuriyet Savcılıklarınca yürütülen, Sayın Genel Başkanımızın mağdur ve davaya katılan sıfatıyla bizatihi takipçisi olduğu, başta PKK, FETÖ, DAEŞ terör örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki, şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan, başta hakaret olmak üzere ceza davası dosyalarından bir daha tekerrür etmemesi dileğiyle feragat etmiştir. Derdest olan davaların da takipçisi olmayacağı gibi, henüz takibata uğramamış olanlar için de şikayetçi olmayacaktır" ifadeleri yer aldı.

Davutoğlu, “Zaten biz Gezi dosyasında müdahil ya da müşteki değiliz. Hiç bir müracaatımız da yok O dosya resen savcılık tarafından başlatılan bir dosya" açıklaması yapmıştı.

Davada müşteki sıfatıyla yer alan diğer isimlerden bazıları şöyle: Binali Yıldırım, Bülent Arınç, Ali Babacan, Bekir Bozdağ, Beşir Atalay, Fatma Şahin, Nihat Ergün, Faruk Çelik, Erdoğan Bayraktar, Taner Yıldız, Suat Kılıç, Mehdi Eker, Hayati Yazıcı.

GEZİ DAVASI YARIN SİLİVRİ'DE GÖRÜLECEK 

16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı Gezi davasında sona gelindi. Yarın Silivri'de görülecek duruşma öncesi (6 Şubat 2020) mütalaasını açıklayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, davanın tek tutuklu ismi Osman Kavala ile Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı için "ağırlaştırılmış müebbet hapis" talep etmişti. 

Savcılık, dosyada yargılanan Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin de "suçun işlenmesine yardımcı oldukları" gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sağlık emekçisi yazdı: Bir sendika temsilcilik odasında neler konuşulur?

SONRAKİ HABER

Mersin Erdemli’de öğrenci servisine hafif ticari araç çarptı: 15 çocuk yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...