17 Şubat 2020 18:21

Siyasetçi ve Yazar Mahmut Alınak tutuklandı

Sulh Ceza Hakimliği'ne kadar “örgüt üyeliği” iddiasıyla suçlanan Mahmut Alınak, TCK 302. maddede yer alan suçlamalar nedeniyle tutuklandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kars'ta 13 Şubat tarihinde “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Siyasetçi ve Yazar Mahmut Alınak, “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak” suçlamaları ileri sürülerek tutuklandı. Alınak tutuklama kararı sonrası Kars Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

ALINAK, TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Hem savcılık hem de çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklanma talep eden Alınak'ın hakimlikte suçlandığı konular ve verdiği cevaplarda ortaya çıktı. Alınak, savunmasında “Polis ve savcılık sorgusundan da anlaşılacağı gibi PKK/KCK üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatıldı ancak savcılık ifadesinden sonra ne olduysa suçlama ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçuna dönüştürüldü. Bana isnat edilen suçlar; birincisi, içler acısı feci bir hayat geçiren kağıt toplayıcıları ile birlikte çöplükten çekçeklerle kağıt toplama girişiminde bulunmak. İkincisi bir kavga meselesinde barış için aracılık yapmak isteyen iki kişi ile konuşmam. Üçüncüsü ise Emekçilerin Devrim Hareketi (EDH) Sözcüsü olarak iki kişinin bize katılmaları konusunda telefon görüşmesi yapmak. Dördüncü suç ise yasaklanan Mehmet Tunç ve Bêkes adlı kitabımın gelirinin Tunç ailesine bağışlanması konusunda Mehmet Tunç'un ailesiyle görüşmek” dedi.

“HİTLER'DEN DESTEK ALAN FAŞİZM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Soruşturmanın saçma ve ucube olduğunu söyleyen Alınak, “Bu saçma delillerle bir polis ordusuyla evim basıldı, bilgisayar ve cep telefonuma el konuldu, bu yetmedi gözaltına alındım ve 5 gün boyunca soğuktan korunmak için 7 giysi giyip battaniyeye sarıldığım bir kafeste tutuldum. Devlet yöneticileri padişah sefası sürsün diye sarayda sefa yapıp yandaşlarının parasını oluk oluk akıtırken, insanları tıktığı kafeslere bir kalorifer peteği koymuyor. Belli ki yazdığım makaleler ve düşünceler AKP'yi ve onun halk ve özgürlüklere karşı bir giyotin baltası olarak kullandığı yargısını çok rahatsız etti. Bu askeri faşizmi teşhir ettiğim için benden intikam alınmak istenmektedir. Bu operasyonunun Ankara'daki mimarları beni korkutacaklarını düşünüyorlarsa bu boş bir hayaldir. Bu pespaye delillerle bir insanı suçlamak devletin aczini ve perişanlığını göstermektedir. Bu operasyon da bunu göstermektedir. Hitler faşizminden destek alan bir faşizm ile karşı karşıyayız” dedi.

'BU KARANLIK DEVİRDE DIŞARIDA OLMAM YAKIŞIK DEĞİL'

Anne ve babaların “çocuklarımız aç” deyip kendilerini yaktıkları hazin günlerden geçildiğini belirten Alınak savunmasına şöyle devam etti:

“En ufak bir demokratik kıpırdama, temel hak ve özgürlük bile devlet zoruyla bastırılmaktadır. Binlerce insan ve siyasetçi düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde çürütülmektedir. O cezaevleri ki; ortaçağ sisteminin uygulandığı mekanlardır. Tutuklanan insanlar çırılçıplak soyundurularak aranıyor, bu vahşi uygulamaya itiraz edenler baş göz kırılarak sakat bırakılıyor. Ziyarete giden kadınlar pedlerine varıncaya kadar aranıyor, çocuklar aklın ve vicdanın isyan edeceği bir tarzda ince bir aramaya tabi tutuluyor. Aydınların hapishanede değil de dışarıda olmaları demokrasi varmış gibi bir görüntü yaşatsa da bu illüzyon ve aldatmacadır. Aydınların özgürlüklerini ortaya koymaları bu kara maskeli faşizmin teşhis olmasında önemlidir. Ben de kendimi bu görev ve yükümlük altında hissediyorum. Bu karanlık devirdi dışarıda olmam yakışık değildir. Ben de özgürlüğümü ortaya koyuyor ve tutuklanmamı talep ediyorum.”

ALINAK VE POLİSLER ARASINDA TARTIŞMA

Tutuklama kararının ardında oğlu Bişar Alınak'ın fotoğraf çekmek istemesi üzerine polis ile Alınak arasında tartışma çıktı. Polisin Mahmut Alınak'ı yaka paça götürmesi üzerine Alınak; “Hukukunuz bu kadar” diye tepki gösterdi. Ellerine kelepçe takılan Alınak daha sonra Kars Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Alınak’ın tutuklanmasına sosyal medyadan tepki yağdı. (Kars/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"FETÖ'nün siyasi ayağı" tartışması: Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 5 kuruşluk dava açtı

SONRAKİ HABER

Dr. Özpek: Türkiye, İdlib'de Rusya ile asimetrik ilişkisinin bedelini ödüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...