17 Şubat 2020 11:25

Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde: Önlem alınsın

Cudi Dağı bölgesinde koruma altında olan dağ keçileri avcıların hedefi haline geldi. Bölge halkı önlem alınması gerektiğini söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Cudi Dağı bölgesinde koruma altında olan dağ keçileri çevre kentlerden gelen kişilerin hedefinde. Bölgedeki yurttaşlar, şikayetlerinin göz ardı edildiğini belirterek, söz konusu duruma ilişkin önlem alınması çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansından Müjdat Can'ın haberine göre, Şırnak kırsalındaki Cudi Dağı bölgesinde, her geçen gün sayıları azalan ve koruma altında olan dağ keçileri çevre kentlerden gelen kişilerin hedefinde. Kar yağışını fırsat bilen söz konusu kişilerin, son dönemlerde "tavşan ve kuş avlamak" adı altında bölgeye geldikleri ve dağ keçilerini öldürdükleri öğrenildi. Bölgede yaşayan köylüler, yetkilileri önlem almaya çağırdı.

"KİMSE SÖYLEMLERİMİZİ DİKKATE ALMIYOR"

Silopi'nin Karaca (Sorbitmin) köyünde yaşayan İlyas Yağhan adlı yurttaş, Cudi Dağı bölgesinde son günlerde avcılığın hat safhaya ulaştığını söyledi. Yağhan, "Tavşan, dağ keçileri ve kuş türleri avlanıyor. Bu hayvanlara günahtır. Kimse söylemlerimizi dikkate almıyor. Bu hayvanlar korunmalıdır. Bu hayvanların öldürülmemesi gerekiyor” dedi. Yağhan, “Bu ahlaksızlığın giderilmesi gerekiyor. Avcılar bu zihniyeti bıraksınlar. Özellikle dağ keçileri avlıyorlar. Devlet isterse onları engelleyebilir, fakat üzerinde durmuyor” diye konuştu.

"CAYDIRICI CEZALAR VERİLSİN"

Yağhan, şu çağrıda bulundu:

“Bu kişilere en üst seviyede para cezaları verilsin. Gerekirse hapse atsınlar. Bu hayvanların katledilmesini önlesinler. Dağ keçilerinin kimseye zararı yoktur. Caydırıcı cezalar verilsin ki bu avlanma son bulsun. Çevre köylerin yanında kent dışından avcılarda geliyorlar. Bu hayvanların öldürülmesini istemiyoruz."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi: Gezi, demokrasi isteyen milyonların eseridir; yargılanamaz!

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partisinden istifa ettiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...