15 Şubat 2020 16:13 Güncelleme: 15 Şubat 2020 16:15

Eğitim Sen üyesi öğretmen "Cumhurbaşkanına ve dine hakaret" gerekçesiyle açığa alındı

Manisa Turgutlu'da Eğitim Sen üyesi olan öğretmen Erhan Yüksel, okul müdürü ve müdür yardımcısının yazdığı tutanak sonucu "Cumhurbaşkanına ve dini değerlere hakaret" gerekçesiyle açığa alındı.

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Pixabay

Manisa Turgutlu’da görev yapan Eğitim Sen üyesi öğretmen Erhan Yüksel'in okul müdürü ve müdür yardımcısının yazdığı tutanak ile açığa alınmasına ilişkin Eğitim Sen Manisa Şubesi açıklama yaptı.

Manisa Turgutlu ilçesinde bulunan Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yapan Eğitim Sen üyesi Erhan Yüksel’in, okul müdürü ve müdür yardımcısının yazdığı tutanak ile açığa alındığı öğrenildi. Yaşanan olayla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, tutanak  tutulmasına gerekçe olarak gösterilenleri şöyle sıraladı: Okul Müdürü Sefa Karpat , Hasan Ferdi Turgutlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 2019 yılı Ekim ayında atanmıştır. Atandığında akşam saat 17.30'da okuldaki öğretmenler ile tanışma toplantısı yapmıştır. Üyemiz Erhan Yüksel, toplantının mesai saati bitimi olan 17.30'dan sonra yapılmasının doğru ve yasal olmadığını belirterek toplantıya katılmayacağını bildirmiş ve katılmamıştır. Bir süre sonra üyemizin, meslekte 25 yılını dolduran her öğretmenin hakkı olan nöbet tutmaktan muaf olma talebi olmuştur. Okulda öğrencilerin boş geçen bazı derslerine branşı beden eğitimi olan okul müdür yardımcısının girerek öğrencilere dinsel eğitim verdiğini, bu yapılanın doğru olmadığını çeşitli sohbetlerde dile getirmiş, son olarak da öğretmenler kurulunda ifade etmiştir. İkinci dönemin başlangıcı olan 3 Şubat 2020 tarihinde öğretmenlere verilen ders programında ders programının herkese adil şekilde yapılmadığı konusu okul öğretmenleri arasında konuşulmuştur. Sadece üyemiz Erhan Yüksel değil okuldaki birçok öğretmen de ders programının adil olmadığını dillendirmiş ancak üyemiz bu konuda fikir beyan edenlerden olunca yine okul müdürünün dikkatini çekmiştir.

"ARKADAŞIMIZ GÖREVİNE İADE EDİLMELİ"

Demirel, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Yaşanan süreçte okul müdürü ve müdür yardımcısının tutanak imzaladıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve CİMER’e yapılan şikayet üzerine Eğitim Sen üyesi Erhan Yüksel’e soruşturma açıldığı Manisa Maarif Müfettişi tarafından bildirilirken Cumhurbaşkanına hakaret edildiği, dini değerlerin aşağılandığı ve peygambere hakaret edildiği gerekçe gösterilerek ifadesi istendiği açıklandı. Erhan Yüksel’in ise suçlamaları kabul etmediğine dair ifade vermesinin ardından 11 Şubat günü açığa alındığını Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tebliği ile belirtildi."

Metin Demirel, Eğitim Sen olarak İl Milli Eğitim Müdürü ,Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Turgutlu Kaymakamı ile görüştüklerini belirterek “Eğitim Sen olarak sadece kendi üyemiz olmasına bakmaksızın komplo şeklinde bir şahit bularak, tutanak ile insanların işinden ekmeğinden edilmesine karşı çıkıyoruz. Üyemizin mesnetsiz bir şekilde açığa alınması uygulamasından vazgeçilerek göreve iadesinin sağlamasını bekliyoruz” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam