15 Şubat 2020 10:11

Diyarbakır kayyumu, 324 bin TL'lik şehir aydınlatmalarına 1 milyon 210 bin TL ödemiş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum kentin 6 noktasına “pazarlık usulü” yaptırdığı ve maliyeti 324 bin lira olan 12 dekoratif şehir aydınlatmasına 1 milyon 210 bin lira ödeme yapmış.

Diyarbakır'a yaptırılan aydınlatmalı yazılamalar

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Hasan Basri Güzeloğlu, Kamu İhale Kanunu'nda deprem, sel gibi olağanüstü hallerde mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla öngörülen “21/B-Pazarlık Usulü”nü kullanarak kentin bazı noktalarına maliyetini kat kat aşan dekoratif şehir aydınlatmaları yaptırdı. Ortada ihaleyi alelacele yapmayı gerektirecek herhangi bir zorunlu sebep yokken iki reklam şirketinin davet edildiği ihalede, 1 milyon 222 bin TL ve 1 milyon 210 bin TL teklifler verildi.

6 NOKTA 12 IŞIKLANDIRMA

Urfa Yolu, Seyrantepe Köprülü Kavşağı, havaalanı, otogar, Ofis Altgeçit ve Alipınar Köprüsü’ne, dekoratif şehir aydınlatması olarak bilinen 12 ışıklı yazılama yaptırıldı. Üzerinde “Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır” ve “UNESCO Kültür Mirası Şehir Diyarbakır” yazılan dekorlara harcanan para kentte tepkilere neden oldu.

HARFLERİN TOPLAM ÜCRETİ 324 BİN

Reklam şirketlerinin, santimetresini 6 TL’ye yaptığı ışıklı yazılamaların kentin 6 noktası için belediyenin 1 milyon 210 bin TL gibi bir ödenek çıkarması sektörde iş yapan firmalarda da tartışma konusu oldu. Reklam şirketleri, ışıklandırmalı yazılama harflerinin ücretini 750 TL olduğunu kaydediyor. “Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır” ve “UNESCO Kültür Mirası Şehir Diyarbakır” yazılamasında yer alan 72 harf, 750 TL'den 54 bin TL'ye tekabül ediyor. Kentin 6 noktasında yapılan yazılamalardaki harf sayılarının toplam ücreti ise 324 bin TL'ye tekabül ediyor. Pazarlık usulü verilen ihale rakamına göre, ışıklandırmada kullanılan her harfin maliyeti 2 bin 800 TL ediyor.

“İHALEDE DOKÜMAN VE TEKNİK ŞARTNAME YOK”

İhale ilanında dokümanlar bölümünün boş bırakıldığı ve teknik şartname verilmediği ortaya çıktı. 4734 sayılı Kanun’un 21’inci maddesinin (b) bendi, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” şeklinde olurken, uzmanlar, Kamu İhale Kurumu’nun ilgili düzenlemeyi hangi kriter ve ölçütlerin referans alınacağı yönünde, uygulamayı şekillendirecek açıklama ve düzenlemelerin yapılmasının zorunlu olduğunu kaydediyor. 

YASAYA TERS DÜŞÜYOR

Uzmanlar, Kanun’un 21’inci maddesinin (b) bendi kapsamında ihale yapılabilmesi için ihalelerin onay belgesinde bu usulün kullanılma gerekçesinin açık olarak belirtilmesi, kanunda belirtilen önceden öngörülemeyen olaylar olup olmadığı ve ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunluluğu gibi durumların doğup doğmadığının tespit edilmesi gerektiğini belirtiyor” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deprem sonrası bağış çağrısı yapan Kızılay, 2018'deki kurban bağışlarını dağıtmamış

SONRAKİ HABER

Mamaklı kadınlar ekonomik krizi tartıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...