15 Şubat 2020 04:18

Sınav ücretlerine yapılan zamlara tepki: 3 sınava girsen 210 TL, bu çok fazla

Antep'te konuştuğumuz öğrenci ve veliler, ÖSYM'nin sınav başvuru ücretlerine yaptığı zamma "Bu çok fazla" diyerek tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ebal ORUNCAK
Yusuf Can HAZAR

Antep

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru ücretlerine yüzde 40 zam yaptı. Zam sonrası geçen yıl 50 TL olan sınav ücreti, 70 TL’ye çıkarıldı. YKS’deki (TYT, AYT ve YDT) gibi tüm alan sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin toplamda 210 TL ödemesi gerekiyor. Antep’te konuştuğumuz sınava girecek öğrenciler sınav ücretlerine ve yapılan zamlara tepkili.  

Babası işçi olan Enes Can, sınava hazırlık sürecinde de ara sıra inşaatta çalışmaya gitmek zorunda kaldığını söylüyor. Ailesinin şimdiye kadar sınava girebilmesi için hiç sakınmadan sınav ücretini verdiğini belirten Can “Ama bu kez zam çok fazla. Ben vereyim desem cebimde para kalmaz. Ailem versin desem 210 lira çok fazla gelecek” diye konuştu. Parayı temin etmeye çalışacağını belirten Enes Can, “Bu zam eğitim hayatımın sonlanmasına bile yol açabilir” dedi.

"OKULDA DA HER ŞEY PARA"

3 Mart’a kadar sınav ücretinin bankaya yatırılması gerektiğine dikkat çeken Cafer Uğur ise “Ben şimdi çalışmaya başlasam da imkânı yok 210 lira biriktiremem. Aylık çalışacağım desem aylığımı alana kadar zaman geçer zaten. Ben cidden ne yapacağımı bilmiyorum” dedi. Sınava bu yıl ilk kez girecek olan Uğur, önümüzdeki yıla kalırsa şimdiden işe girip sınava hazırlık ve giriş parasını biriktireceğini söylüyor. Okurken de birçok masrafı olduğunu ve eğitimin parasız olması gerektiğini belirten Uğur “Miskin ya da tembel biri değilim. Gerçekten yoruldum. Okulda her ay fotokopi parası, güvenlik parası derken zaten fazlasıyla ödeme yapıyoruz” diye tepki gösteriyor.

"ZAMLAR GERİ ALINMALI"

Üç yıl önce mezun olan ve üç yıldır sınava hazırlanan Alper Küçükak ise hem hazırlık sürecinde ödediği paralardan hem de sınava giriş parasından şikayetçi. İkinci el kitaplarla sınava hazırlanmak zorunda kaldığını belirten Alper, “Üç senedir yeni bir kitap alamadım. Ben kitap almaya para bulamazken şimdi bu sınav ücretini nasıl vereceğim?” diye sordu. Ailesinin sınav ücretlerine gelen zammı henüz öğrenmediğini ve ailesine yük olmaktan çekindiğini belirten Alper, “İyi ki ailem gündemi takip etmiyor. Ücreti kendim bulmaya çalışacağım ama halledemeyeceğimi de biliyorum” dedi.

"BİR MAAŞLARA ZAM YOK"

Her şeye zam gelmesinden şikayet eden Hamit, bir tek maaşlara zam yapılmadığını söylüyor. 2003’te abisinin 30 TL sınav ücreti ödediğini anlatan Hamit “Çok zaman geçti farkındayım ama bu seneki sınav ücreti çok fazla. ÖSYM Başkanı ‘sınavlardan kâr etmiyoruz’ demiş. Onlar etmiyorsa biz mi kâr ediyoruz” diye sordu. “Geleceğimiz ile oynamasınlar” diyerek ülkede birçok gencin bu zor koşullar nedeniyle artık yurtdışına yerleşmeyi düşündüğünü anlatan Yıldız Bayar ise maddi durumunun iyi olmadığını belirterek “Üç sınava girsen 210 TL yapıyor. 210 TL nedir ya?” diyerek sınav ücretlerine tepki gösterdi.

Sınav giriş ücretlerine gelen zammın küçük bir azınlık için sorun olmadığını ifade eden Mert Acar da “Ama birçok genç ve ailesi için 40 TL bile çok fazla. Ona bile muhtaç durumda olanlar var. Bu duruma sesiz kalmamak gerekiyor. Çünkü sadece bu sınava zam gelmedi. Sürücü belgesine gelen, otobüslere, yemeğe... Birçok şeye zam geldi” dedi.

"ÇOCUĞUMUN GELECEĞİ İÇİN ÖDEMEK ZORUNDAYIM"

Veli Ebru Yükselir ise parayı kolay kazanamadıklarına dikkat çekerek, “Yılda bir kez veriyoruz sınav ücretini ama yine de yapılan bu zam çok fazla. Çocuğumun geleceği için bunu ödemek zorundayım” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMO Ankara Şube Başkanı Soysal: Mühendisler plansızlığın bedelini işsizlikle ödüyor

SONRAKİ HABER

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi 23. genel kurulunu gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...