14 Şubat 2020 10:36

“Gruplar halinde göç nedeniyle mülteci ölümlerinde artış yaşanabilir”

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyesi avukat Mahmut Kaçan: Ülkeler mültecilere bakış açısını değiştirmeli.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Van'ın sınır ilçelerinde yaşanan mülteci ölümleri gündemdeki yerini koruyor. Yıllarca Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinde çalışan ve şu an Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyesi olan avukat Mahmut Kaçan, mültecilerin yaşadıkları sorunlar, ülkelerin sığınma prosedürleri ve mültecilerin yaşamlarını yitirmemesi için alınması gereken tedbirlere ilişkin konuştu.

'TOPLU ÖLÜMLER OLUYOR'

Sınırdaki mülteci ölümlerinin yeni bir durum olmadığını, ancak son yıllarda toplu ölümlerden dolayı daha görünür olduğuna dikkat çeken Av. Kaçan, geçmiş yıllarda az sayıda mülteci cenazesi bulunduğunu ve son yıllarda özellikle sınır hatlarında onlarca kişinin cenazesi bulunduğunu belirtti. Sadece geçen yıl karların erimesi ile birlikte Başkale'de 26, Çaldıran'da 16 cenaze bulunduğunu aktaran Kaçan, “Sayının bu yıl daha fazla olmasını bekliyoruz. Çünkü mültecilerle yaptığımız görüşmelerde artık eskisi gibi tek tek değil topluca ve gruplar halinde hareket ettikleri ifade ettiler” dedi.

'ÖLÜ SAYISI ARTACAK'

Mültecilerin sınırlarda çok acı durumlarla karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Kaçan, “Özellikle Van sınırlarından giriş yapanların kimi donuyor, kimi donma tehlikesi geçiriyor. Van'da hastanelere getirilen ve basına yansıyan 10 göçmenin verdiği bilgi, sınırda ölü sayısının bu yıl çok fazla olacağı. Biz hastaneye giderek bu kişilerle görüştük. Bu kişiler, insan kaçakçıları tarafından sınırına getirilerek bilinmez yollara sokuluyorlar. Mülteciler bırakıldıkları yerde nerede olduklarını bile bilmiyor. Hastaneye getirilen ve uzuvları kesileceği belirtilen göçmenlerin birçoğu kaçakçılar tarafından sınıra bırakılarak terk edilmişler” dedi.

'İNSAN KAÇAKÇILIĞI EN TREND SEKTÖR'

İklim koşullarının da ölümlerin artmasına neden olduğunu belirten Kaçan, “Ülkelerin sığınma prosedürlerine ulaşamayan insanlar maalesef hayatlarını riske ederek, kış koşullarında bir şekilde sığınabilecekleri bir ülkeye ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun en önemli nedeni sığınma prosedürünün şeffaf ve ulaşılabilir olmaması. Diğer bir neden de insan kaçakçılığın bir endüstriye dönüşmesi. Çünkü risksiz bir sektör” dedi. İnsan kaçakçıları hakkında verilen cezaların caydırıcı olmadığını kaydeden Kaçan, “Dolayısıyla insan kaçakçılığı trend sektör haline geldi” dedi.

'ASKERLERDEN YARDIM TALEP EDEMİYORLAR'

Mültecilerin hayatlarını hiçe saymalarının en temel sebebinin sınırda yakalandıklarında usulsüz bir şekilde sınır dışı edilme korkusu yaşamaları olduğunu ifade eden Kaçan, “Geçen yıl yaptığımız incelemede ölen göçmenlerin elbiseleri bile üzerlerinden çıkarılmıştı. Göçmenlerin üzerinde kimlikleri bile yoktu. Bu bile olayın ne kadar trajik olduğunu gözler önüne seriyor. İnsan kaçaklığını önleyebilecek bir formül yok. Cezanın arttırılmasının bir caydırıcılık etkeni olabileceğinden emin değilim. Ama şunun altını da çizmek gerekiyor; Bir kere sığınma ve göçün nedeni insan kaçakçıları değil. Öncelikle göçmen ve mülteci üreten ülkelerdeki sorunların giderilmesi gerekiyor” ifadelerinin kullandı.

'SIĞINMA PROSEDÜRLERİNE ULAŞAMIYOR'

Mültecilerin suçlu insanlar olmadıklarının tüm toplum tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizen Kaçan, şöyle devam etti:

“Evet mülteciler ölüyor. Sınırda donarak ölmese bile denizde boğulup ölüyor. Buna benzer binlerce olay var. En etkin yol ülkelerin göçmen, sığınmacı ve mültecilere yönelik bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Sığınmacıların kullandığı rota belli. Bu herkesçe biliniyor. Bu yerlerde sık devriyelerin olması gerekiyor. Devriye atan askerlerin bu insanlara orada ilk elden ve acilen yardım sunmaları gerekiyor. Bu çok acil ve ülkelerin yerine getirmesi gereken bir husus.” (Van/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

26 ilde eğitime kar engeli (14 Şubat 2020)

SONRAKİ HABER

İstinaf, çocuk istismarını "sarkıntılık" olarak görmekte ısrarcı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa