13 Şubat 2020 11:53

Mahkemeden kadın cinayetine iki kez indirim: Bir anlık sinir, tasarlama yok

Mahkeme kadın cinayetinde, sanık erkeğin beyanlarına itibar etti ve indirim uyguladı. Ayrıca sanık için, eşini boş bir araziye götürüp öldürmesine rağmen “tasarlamadan bir anlık sinirle öldürdü” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Konya’da eşi Hanife Babayiğit'i bir eğlence merkezinde çalıştığı gerekçesiyle tüfekle vurarak öldüren Mesut Babayiğit'e, mahkeme hem haksız tahrik hem de iyi hal indirimi uyguladı. Gerekçeli kararında mahkeme, sanığın bir anlık sinirle eline aldığı tüfeğin, farkına varmadan ateş aldığını ve olayı tasarlamadığını iddia etti. Mahkemenin “tasarlama yok” dediği cinayeti Mesut Babayiğit, eşini boş bir araziye götürerek çantasından çıkardığı tüfekle işlemişti. 

Selçuklu ilçesinde 31 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen olayda, Mesut Babayiğit, bir yıllık eşi Hanife Babayiğit'i, eğlence merkezinde çalıştığı için tüfekle vurarak öldürdü. Polis tarafından gözaltına alınıp, tutuklanan Mesut Babayiğit hakkında “eşi kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HEM TAHRİK HEM İYİ HAL İNDİRİMİ VERİLDİ

Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamanın geçen 26 Aralık günü görülen karar duruşmasında, tutuklu sanık "eşi kasten öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, haksız tahrik indirimiyle 24 yıla, iyi hal indirimiyle de 20 yıla indirildi.

SANIĞIN BEYANLARINA İTİBAR EDİLDİ

Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Babayiğit'e verdiği hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı. Olayı tasarlamadığını, cinayetin bir anlık sinirle gerçekleştirdiğini belirten mahkeme, sanığın ifadelerini dikkate alarak “Tanığı olmayan olayda aksi sabit olmayan savunma içeriğine göre; Hanife'nin Mesut'tan uyuşturucu kullanımına karışmaması istediği, aksi taktirde başka erkeklerle yakınlaşacağını belirtmesi üzerine Mesut'un sinirlendiği, olayı bir bütün olarak değerlendirildiğinde olayın haksız tahrik altında gerçekleştirildiği kabul edilmiştir” dedi.(Konya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, İYİ Partiden istifa etti

SONRAKİ HABER

İran'da 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...