13 Şubat 2020 10:41

11 yıl ceza alan belediye müdürü 35 gündür tutuklanmadı: Kayyum aklama derdinde

Bir kadını fuhuşa zorlamaktan 11 yıl hapse mahkum edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi Kent A.Ş. müdürü Ercan Uysaler 35 gündür yakalanmadı. Kayyum ise mahkemeye savunma yazısı gönderdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.'nin başına getirdiği eski polis memuru Ercan Uysaler, hakkında verilen 11 yıl hapis cezası ve yakalama kararına rağmen 35 gündür yakalanmıyor.

Bir kadın çalışanı fuhuşa zorlaması nedeniyle görülen davada hüküm giyen Uysaler için mahkeme gerekçeli kararı açıkladı. Gerekçeli kararda, Uysaler’in saldırısının gerçekleşme şekli, eylem yoğunluğu ve mağdurun geçirdiği süreçlerin dikkate aldığını belirtilerek, “Bu eylemler nedeniyle mağdurun işi bırakması da göz önüne alınarak takdiren alt sınırdan uzaklaşılarak, sanığın cezalandırılmasına” denildi.

Kararda, sanık Uysaler’in Uysaler’in durumunun cezanın yanı sıra yaptırım uygulanmasını da gerekli kıldığına dikkat çekilerek, cezanın ertelenmesi veya Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) gibi durumların söz konusu olmayacağına yer verildi.

KAYYUM AKLAMA DERDİNDE

Kararda, kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent A.Ş.’nin Uysaler ve mağdur D.S. hakkında hazırladığı yazıya da yer verildi. Söz konusu yazıda, Uysaler’in avukatlarının müvekkilleri ve mağdur D.S. arasında “astlık-üstlük” ilişkisi olup olmadığını sorduğu, bunun üzerine Kent A.Ş. yönetiminin böyle bir ilişki olmadığı yönünde cevap verdiğine yer verildi.

Ancak, mahkeme “…mahkemenin bu cevabi yazı ile bağlı olmadığı, dosya arasında yer alan sanığın ilk savunmalarında dahi personelleri işe alım gücü olduğunu beyan ettiği, sanığın insan kaynakları alanında ve Hizmet Alımları Şube Müdürlüğü’nde vekaleten müdür olduğu, işe alımların insan kaynakları departmanı tarafından yerine getirildiği” ifadeleriyle kayyum yönetiminin yazısındaki iddialara itibar etmedi.

35 GÜN GEÇTİ TUTUKLANMADI

Öte yandan, Uysaler hakkında çıkarılan tutuklama emrinin aradan geçen 35 güne rağmen halen yerine getirilmediği öğrenildi. Uysaler'in yakalanıp tutuklanması durumunda Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesi yönündeki talimata rağmen, Uysaler’in yakalandığı yönünde dosyaya henüz bir evrak gelmediği bildirildi. (Mardin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kar nedeniyle eğitime ara verilen il ve ilçeler (13 Şubat 2020)

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek döneminde "FETÖ'cülerin kooperatifine" 3 kat fazla inşaat hakkı tanınmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...