12 Şubat 2020 19:41

Ceren Özdemir'in ailesi suç duyurusunda bulundu: Sorumlular yargılansın

Ceren Özdemir'in ailesi Özgür Arduç'un firar ve yakalanma süreci ile ilgili olarak suç duyurusunda bulundu. Katile verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı da açıklandı.

Fotoğraf: Rıdvan Özkerim

Paylaş

Ordu'da cezaevi firarisi hükümlü Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülen Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3'üncü Sınıf Öğrencisi Ceren Özdemir’in ailesi, cinayette sorumluluğu bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Katil Arduç'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı da açıklandı.

Ailenin avukatı Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz’ın yaptığı suç duyurusunda, Arduç’un 6 hücre cezası, 2 etkinlik yasağı ve 2 firara rağmen, iyi halli olduğu görüşüyle açık cezaevine alındığı anlatılarak, firar ile yakalanma sürecindeki ihmaller zincirinde sorumluluğu olanlar hakkında soruşturma yapılması istendi.

Özdemir Ailesi'nin avukatı olan Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz tarafından Ordu Cuhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, fail Özgür Arduç’un kapalı cezaevinden açık cezaevine geçirilmesinden başlayıp, yakalanmasına kadar devam eden süreçte ihmaller zinciri bulunduğu, bunun sonucunda da Ceren Özdemir cinayetinin işlenmiş olduğu bildirilerek, suç duyurusunda bulunma ihtiyacı duyulduğu anlatıldı. Sanık Arduç’un bir çocuğu öldürmeye teşebbüs suçu da dahil olmak üzere adli sicilinin kabarık olduğu ve çok sayıda suç kaydı bulunduğu belirtilen dilekçede, şöyle denildi:

“Hükümlünün (katil Özgür Arduç) cezaevinde kaldığı süre içinde tutulan 8 disiplin dosyası olduğu, bunlardan 6’sının hücre cezası 2’sinin de bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası olduğu görüldü. Hükümlünün disiplin cezasına konu eylemlerinden biri de 2013 yılında hastaneden firara teşebbüs suçudur. Sanık en son firarından önce Kalkandere Açık Cezaevi’nde tamamlanmış bir firar, Trabzon’da teşebbüs aşamasında kalmış bir firar suçu işledi. Hal böyle iken, sanık 25 Ekim 2019 tarihli dilekçe ile açık cezaevine geçirilmesini talep etti. Ordu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 28 Ekim 2018 tarihli kararıyla ‘iyi halli hükümlü’ olduğu kararı verildi. Ardından Kurum Müdürlüğü’nün 28 Ekim 2019 tarihli yazısı ile ‘sanığın herhangi bir kötü halinin görülmediği ve dosyasında disiplin cezasının bulunmadığı, iyi halli hükümlü olduğu’ gibi gerekçelerle kalan cezasını açık cezaevinde infazı görüşü verildi. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı bu görüş ile sanığın açık cezaevine geçirilmesine karar verdi.”

"KAÇACAĞINI SÖYLEDİĞİ HALDE AÇIK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ"

Arduç'un, Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğine göre, bir kez firara teşebbüs ve bir kez de firar eylemi nedeniyle açık cezaevine alınmasının mümkün olmadığı kaydedilen dilekçede, yönetmelikte hükümlünün bir daha firar etmeyeceğinin değerlendirilmesi gerektiğinin bildirildiği, ancak bu yönde herhangi bir inceleme ve değerlendirilme yapılmadığı vurgulandı. Rutin ve şablon işlemler yapıldığı kaydedilen dilekçede, Arduç’un açık cezaevine geçmeden önce görüştüğü psikoloğa kaçacağını söylediğini de hatırlatıldı.

"SORUMLULAR HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILSIN"

Dilekçenin devamında şöyle denildi:

“Kaldı ki antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olduğu, bu yüzden askerlik yapmadığı mahkeme kararı ile de sabittir. Bu karar savcılık ve cezaevi dosyası içeriğinde de bulunuyor. Bütün bunlar göstermektedir ki adli sicil ve disiplin dosyaları içeriğine göre açık cezaevine geçirilmesi mümkün değilken, 28 Ekim 2019 tarihinde açık cezaevine geçirilmesi hukuka aykırı olup, hukuka aykırı bu karar sonucu tekrar açık cezaevine geçen sanık, 1 Aralık 2019 tarihinde firar etmiş, 3 Aralık 2019 tarihinde Ceren Özdemir’i canavarca öldürmüştür. Sanığın açık cezaevine tekrar geçirilmesinde görev ve hizmet kusuru olanların tespiti ile cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılmasını talep ediyoruz.”

"FİRARI ENGELLEMENLER DE GEÇ BİLDİRENLER DE CEZALANDIRILSIN"

Özgür Arduç’un cezaevinden firarında, kusur ve ihmal olduğu vurgulanan dilekçede, “Her ne kadar firar edilen yer açık cezaevi olsa dahi, nihayetinde devletin kontrolünde olan bir kamu binasıdır. Tamamen başı boş, dileyenin dilediği zaman girip, çıkacağı bir yer değildir. Yaptığımız araştırmaya göre, sanığın firar ettiği Efirli Açık Cezaevinin etrafı tellerle çevrili olup, güvenlik kamerası ile kontrol edilmektedir. Diğer taraftan kurum görevlilerinin gözetim ve denetim yükümlülükleri da yasada açıkça belirtilmektedir. Mahkemeye yansıyan tutanaklara göre sanık 30 Kasım 2019 günü saat 22.00 sıralarında firar etmiş, bu durum 1 Aralık 2019 günü 00.45’te tutanağa bağlanmıştır. Firarın savcılık ve kolluk birimlerine bildirilmesinde de gecikme, kusur ve ihmalin bulunup bulunmadığı da araştırılmalıdır” denildi.

Firar tarihine ilişkin tüm kamera kayıtları ile tutanakların tespiti istenilerek, yer gösterme işleminin yapılması, firarda kusuru bulunan sorumlular hakkında kamu davası açılması talep edildi.

"FİRARDAN 16 SAAT SONRA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI"

Arduç’un firarından yaklaşık 16 saat yakalama kararı çıkartıldığı belirtilen dilekçede, “Yakalama kararının çıkartılmasında gecikme yaşanmıştır. Yine, her ne kadar kolluk birimlerince arama yakalama faaliyetlerinde bulunulmuş ise de sanığın firarıyla eylemi işlemesi arasında geçen sürede etkili, sonuç getirici arama, yakalama faaliyeti yapılmamıştır. Kolluk görevlilerinin bu süreçte görevlerini tam ve layıkıyla yapmadıkları, özellikle sanığın eşgalinin kamuoyu ve medya ile paylaşılmaması nedeniyle eyleme kadar yakalamanın yapılamadığı ortadadır” ifadelerine yer verildi.

"ETKİLİ ARAMA YAPILMADIĞI İÇİN CİNAYET ENGELLENEMEDİ"

Katil zanlısının yakalanması için cinayetin ardından etkili bir arama yapıldığı belirtilen dilekçesinde, “Ancak ne yazıktır ki cinayet işlenmiştir. Eşgalinin kamuoyunca öğrenilmiş olması ve bu doğrultuda kolluk birimlerine yapılan ihbar sonucu yakalanmıştır. Her ne kadar, cinayet sonrası kolluk birimlerince, özverili bir biçimde arama yakalama faaliyetleri yapılmış, kısa bir süre sonra yakalama gerçekleşmiş, soruşturma evrakları hızlıca tamamlanmış, savcılık makamınca da dava kısa süre içerisinde açılmış ise de firar ile cinayet eylemi arasında geçen sürede etkili bir arama-yakalama faaliyeti yapılmamış olması nedeniyle cinayete engel olunamamıştır. Bu hususta kusur ve ihmali olan adliye ve kolluk görevlilerinin tespiti ile cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep ediyoruz” denildi.

"İDARİ SORUŞTURMAYLA İLGİLİ AİLEYE BİLGİ VERİLMEDİ"

Haklarında şikayette bulunulan kamu görevlileri hakkında Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca idari soruşturma açıldığı hatırlatılan suç duyurusu dilekçesinde, ailenin bu konuda bilgi sahibi olmadığı, beyanlarının da alınmadığı belirtildi. Suç duyurusunda şöyle denildi: “Müvekkillerim soruşturmaların varlığı, var ise tamamlanıp tamamlanmadığı ile ilgili bir bilgiye sahip değildir. Var ise bu dosyaların ilgili kurumlardan celbi ile soruşturma evrakına eklenmesini talep ediyoruz.”

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Katil Arduç’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, Arduç’un hiç tanımadığı Ceren Özdemir’i, 'sırf insan öldürmüş olmak için' öldürme düşüncesi ile takip ettiği, çaldığı bıçağı kalbine sapladığı belirtildi.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, katil Özgür Arduç'a 'Canavarca hisle kasten öldürme' suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararını tamamladı. Sanık Özgür Arduç'un ifadesinin yanı sıra duruşmada dinlenen 6 tanık ile Ceren'in babası Yılmaz Özdemir, annesi Güfer Özdemir ve ablası Gizem Özdemir'n ifadelerine de yer verilen 15 sayfalık gerekçeli kararda, sanığın 'insan öldürme düşüncesi' ile zıpkın almak istediği alamayınca da bir hırdavatçıdan cinayette kullandığı bıçağı çaldığı anlatıldı. Arduç'un, 'Önüne kim çıkarsa öldürmeye' karar verdiği kaydedilen gerekçeli kararda, daha önce de 2 kişiyi yine öldürme düşüncesiyle takip ettiği, son olarak Ceren Özdemir'in peşine düştüğü belirtildi.

Gerekçeli kararda, Ceren'in son sözünün ise ablası Gizem Özdemir'e "Bıçaklandım abla" olduğu vurgulandı.

"SIRF İNSAN ÖLDÜRMEK İÇİN ÖLDÜRDÜ"

Elazığı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden rapor alınan Arduç'un akıl sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğu bildirilen gerekçeli kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Sanığın, hiç tanımadığı, arasında müspet ya da menfi hiçbir ilişki bulunmayan maktulü, 'sırf insan öldürmüş olmak için' öldürme düşüncesi ile takip ederek, bıçağı kalbine saplamak suretiyle eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Suçun 'Canavarca hisle' işlendiğine kanaat getirildiğinden, sanığın bu suç için öngörülen yaptırım ile cezalandırılmasına karar vermek gerekmiştir."

AVUKATLARA PARA ÖDEYECEK

Özgür Arduç'un sabıkalı bir geçmişe sahip olduğu, daha önce işlediği suçlar nedeniyle hükümlü olarak konulduğu cezaevinde de disiplin cezasını gerektirir çok sayıda eylemi bulunduğu anlatılan gerekçeli kararda, sanığın 'Uslanmaz kişiliği bulunduğuna' kanat getirildiği bu nedenle de cezada indirim uygulanmadığı ifade edildi. Mahkeme, gerekçeli kararda, sanığın, katılan avukatlarına 6 bin 810 lira avukatlık ücreti ödemesine karar verildiğini de bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3'üncü Sınıf Öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık'ta antrenmandan çıkıp evine giderken Özgür Arduç adlı erkek tarafından bıçaklanarak katledilmişti. Katil Özgür Arduç, çıkarıldığı mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un kardeşinin şirketi Atlasglobal'de iflas iddiası

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...