12 Şubat 2020 17:19

Rusya Dışişleri: İdlib'de durumun kötüye gitme nedeni Ankara

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'deki mevcut durumun sorumlusu olarak Ankara'yı işaret etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'deki gerginliğin nedenini "Ankara'nın yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmemesi" olarak ifade etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'deki gerginliğin nedeninin Ankara'nın yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmemesi olduğunu ifade etti. Zaharova, "Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye'nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı'ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara'nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye'nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya'ya göndermesini görüyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE İLE ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ"

Zaharova, İdlib'deki sorunun çözülmesi için Türkiye ile çalışmaların devam etmesini beklediklerini ve buna ilişkin programın hazırlanmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti. Zaharova, "Önümüzdeki dönemde Rus ve Türk temsilcilerin İdlib sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışmalarına devam etmelerini bekliyoruz. Rus heyeti geçtiğimiz günlerde Ankara'daydı. Şu anda kurumlar arası yeni temasların takvimi oluşturuluyor. Bununla ilgili açıklama yapılacak" dedi.

"İDLİB İLE İLGİLİ MUTABAKATLARA BAĞLILIĞIMIZI KORUYORUZ"

Rusya'nın Astana görüşmeleri kapsamında yapılan İdlib'le ilgili mutabakatlara bağlılığını koruduğunu ve bunların tamamen uygulanması için ortak çalışmaları sürdürme eğiliminde olduğunu ifade eden Zaharova, "Moskova, mevcut koşullar altında, en önemli görevin sahadaki gerilimin azaltılması, garantör ülkelerin gerilimi azaltma bölgesi içindeki ve dışındaki askerlerinin güvenliğinin sağlanması ve düşünülmeden gerçekleştirilen güç eylemleri sonucu silahlı çatışma yaşanmasının önlenmesi olduğunu düşünüyor" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN "ARTIK LAFA DEĞİL, SAHAYA BAKACAĞIZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İdlib üzerinde yapılan anlaşmalara uyulmadığını ifade ederek, "Artık lafa değil, sadece sahadaki gerçeklere bakarak hareket edeceğiz" dedi. Erdoğan, "Gözlem noktalarındaki ve diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde İdlib ve Soçi muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum" demişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

H&M, Almanya'da çalışanlarını fişlemekle suçlanıyor

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...