12 Şubat 2020 10:18

Gazeteci Aziz Oruç’a kıyafet, kitap ve mektup verilmiyor

Patnos L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Aziz Oruç, kendisine kitap ve kıyafet, tüm tutuklulara da mektup verilmediğini iletti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilen gazeteci Aziz Oruç, 5 Şubat günü ailesiyle yaptığı açık görüşte cezaevindeki hak ihlallerini aktardı.

Kendisiyle dayanışma içinde olan, duyarlılık gösteren meslek örgütleri ve arkadaşlarına selam gönderen Oruç, aynı duyarlılık ve desteğin sürdürülmesini talep etti. Oruç, sağlık durumunun iyi ve moralinin de yerinde olduğunu ifade etti.

"MEKTUPLAR VERİLMİYOR"

Cezaevine gelen mektupların kendisi dahil cezaevindeki tüm tutuklulara verilmediğini kaydeden Oruç, gönderdikleri mektuplara da kimi zaman tek bir kelimeden kaynaklı el konulduğunu anlattı.

Oruç, “Şimdiye kadar ulaşan bir mektup yok. Muhtemelen gönderdiğim mektuplar da ulaştırılmıyor. Özellikle gazeteci olduğum için dışarı ile bağım kesilmeye çalışılıyor. Tutuklandığım günden bu yana bana kitap ve kıyafetler verilmiyor” dedi.

TUTUKLULARDA KAŞINTI BAŞ GÖSTERDİ

Başka cezaevlerinde olduğu gibi son zamanlarda Patnos Cezaevi’ndeki tutuklularda da bir kaşıntının baş gösterdiğini söyleyen Oruç, hijyen koşullarına dikkat etmelerine rağmen bu durumun devam ettiğini belirtti. Oruç, kullandıkları su ya da bilmedikleri başka bir şeyin bu soruna neden olabileceğine işaret etti.

Oruç, yaşanan hak ihlalleri ve sağlık sorununa ilişkin duyarlılık çağırısında bulundu.  

NE OLMUŞTU?

Hakkında açılan davalardan dolayı yaklaşık 3 yıldır Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi'nde yaşayan Oruç, Avrupa'ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan sınır kapısında gözaltına alınmıştı.

Gözaltındayken Ermenistan polisinin şiddetine maruz kalan Oruç, daha sonra İran askerlerine teslim edilmişti.

İran'da da iki gün boyunca işkenceye uğrayan Oruç, 10 Aralık'ı gecesi ayakları çıplak ve üstü başı yırtılmış halde tel örgülerin arasından Türkiye tarafına bırakılmıştı.

Oruç, yardım istediği HDP Doğubayazıt İlçe Eş Başkanı Abdullah Ekelek ile birlikte 11 Aralık günü kentten çıkmak üzere Doğubayazıt-Ağrı karayolunda araç beklerken polisler tarafından gözaltına alınmıştı.

Daha sonra Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Oruç, "terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Aynı gün evi ile işyeri basılarak gözaltına alınan Muhammet İkram Müftüoğlu, HDP İlçe Eş Başkanı Ekelek ile birlikte bir gün sonra çıkarıldıkları mahkemece Oruç’a yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD ve Alman istihbaratı paravan şirket üzerinden 120’den fazla ülkeyi dinlemiş

SONRAKİ HABER

İŞKUR’dan işsize cevap: Amca sana nereden iş bulacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...