09 Şubat 2020 14:22

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: "Darbe komisyonunu Erdoğan kapattı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmaları hakkında açıklama yaptı.

Fotoğraf: Tamer Arda Erşin

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarının, darbe ile mücadele için değil, AKP’ye muhalif olan ve Ahmet Davutoğlu ya da Ali Babacan’ın partisine geçmek isteyen muhafazakarlara siyasi şantaj amaçlı olduğunu söyledi.

Erdoğdu, son günlerde tekrar gündeme gelen “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, parası veya siyasi arkası olan darbecilerden hesap sorulmadığını belirterek şunları söyledi: “Ben ‘TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’ üyesiyim. Devlet müfettişiyim. Gözü kapalı şekilde, sonu nereye gidecekse gitsin, bu iş açığa çıkacak diye çok çaba gösterdim. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan komisyonu kapattı.”

ERDOĞDU’DAN SORULAR

Erdoğdu şu soruları sordu:

  • “Darbenin olacağından haberiniz var mıydı? Bunlar bir gün açığa çıkacak. Suyun akışını durduramazsınız. Bunlar gidiyor. Bunun hesabını mutlaka verecekler.
  • O gün Kara Kuvvetleri Komutanı İzmir’de denetimde. TSK’da denetleme, olağanüstü bir durum olmadan bozulmaz. Cuma gecesi çıkıp gelmesi gereken Kara Kuvvetleri Komutanı o sabah neden Ankara’ya apar topar çağrıldı?
  • Aynı gün aynı uçakla darbenin bir numarası Akın Öztürk neden Kara Kuvvetleri komutanı ile aynı uçakta Ankara’ya geldi?
  • O.K adında MİT’e gidip haber veren bir binbaşıdan söz ediliyor. Darbe olacağını söyledi mi size? Üstelik cemaatin adını vererek size söyledi mi?
  • Darbe olacağı söylenmiş ve 18.00’de toplantıda darbe olacağını anlamışlar, Hakan Fidan, ‘Cumhurbaşkanı’na haber verelim’ diyor. Arıyorlar, Muhsin Köse, koruma müdürü… Hakan Fidan şunu soruyor: ‘Muhsin, karadan, havadan ya da denizden saldırı yapılsa kendini savunacak adamın ve mühimmatın var mı’, adam da şaşırıyor, ‘Sayın müsteşarım neden soruyorsunuz’ diyor.  Darbeden aylar öncesinden MİT darbenin olacağını bunlara haber vermiş. O gün Muhsin Köse’ye bilgi verilmiş, Tayyip Bey diyor ki, ‘Eniştemden öğrendim.’ Böyle bir şey olur mu? Bütün milleti aldatıyorlar. Çocuk muyuz biz?”

“FETÖ’NÜN BAKLAVACI AYAĞI BİLE VAR, SİYASİ AYAĞI MI YOK?”

“FETÖ’nün baklavacı ayağı bile var, bir tek siyasi ayağı yok öyle mi” diyen Erdoğdu, “Şimdi siyasi ayağı diye kendileri ortaya çıkmıyor, MHP’yi çıkararak ona sorduruyorlar. Niye bunu yapıyorlar? Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan parti kuruyorlar. Yani diyorlar ki, ‘Ey muhafazakarlar, ey müminler, her kim ki bu harekete giderse biz FETÖ diyeceğiz.’ İnsanları böyle korkutuyorlar. Son günlerde başlatılan FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları darbeyle mücadele değil, özellikle muhafazakar muhaliflere siyasi şantajdır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneğinden Pilot Bahadır Altan'a destek

SONRAKİ HABER

Fatih Polat, CHP İstanbul İl kongresini yazdı: CHP, kendi sınırlarını zorlamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...