08 Şubat 2020 23:10
Son Güncellenme Tarihi: 07 Nisan 2020 21:22

Fransa'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 10 bin 328'e yükseldi

Fransa'da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı, son 24 saatte 1427 artarak 10 bin 328'e yükseldi.

Fotoğraf: Stringer/AA

Paylaş

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 328'e yükseldi. Ülkede son 24 saatte hastanelerde ve yaşlı bakımevlerinde 1427 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatteki rakamlar Fransa'da hastanelerde ve yaşlı bakımevlerinde bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti. 

Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19'a ilişkin son bilgileri paylaştı.

Salomon, virüs tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 3 bin 777 artışla 78 bin 167'ye, bakımevlerinde de enfekte kişi sayısının 30 bin 902'ye yükselmesiyle ülkede toplam vaka sayısının 109 bin 69 olduğunu dile getirdi. 

Kovid-19 taşıyanlar arasında yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının 7 bin 131'e ve iyileşen kişi sayısının da 19 bin 337'ye çıktığını aktaran Salomon, son 24 saatte hastanelerde 607 ve yaşlı bakımevlerinde 820 olmak üzere 1427 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Salomon, ölü sayısının hastanelerde 7 bin 91'e ve yaşlı bakımevlerinde 3 bin 237'ye ulaştığını, böylece toplam can kaybının 10 bin 328 olduğunu belirtti.

Salgının ülkede henüz pik yaptığını belirten Salomon, serbest dolaşımın sınırlandırılmasının kaldırılmasının henüz gündemde olmadığını söyledi. 

Salomon, bakımevlerinin desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Fransa, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı 4'üncü ülke konumunda bulunuyor.

SERBEST DOLAŞIMIN SINIRLANDIRILMASI 

Öte yandan Başbakan Edouard Philippe, serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının henüz kaldırılmayacağını belirterek, "Bugünkü öncelik eve kapanmanın olumlu etkisinin görülmesi ve virüsün yavaş yayılmasını sağlamaktır. Böylece yoğun bakıma girecek kişilerin sayısı hastanelerin kapasitesini aşmaz" dedi.

Ülkede serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılması 15 Nisan'a kadar uzatılmıştı.

6 NİSAN

Fransa'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 833 artarak 8 bin 911’e yükseldi.

1 NİSAN

Fransa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 32'ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, virüs tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 4 bin 861 artışla 56 bin 989'a ulaştığını belirtti.  

Salomon, Kovid-19 taşıyanlar arasında yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının 6 bin 17'ye, tedavi olarak hastalığı atlatan kişi sayısının 10 bin 935'e çıktığını kaydetti.

Jerome Salomon, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 509 artarak 4 bin 32'ye ulaştığını duyurdu.

Son 24 saatteki rakamlar, Fransa'da bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti. Fransa, Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısında Çin'i geride bıraktı.

Öte yandan, Başbakan Edouard Philippe, Ulusal Meclis'te oluşturulan komisyondaki konuşmasında, dünyada hiçbir ülkenin sağlık sisteminin bu salgının yol açtığı krizle başa çıkmak için inşa edilmediğini dile getirdi. 

17 Mart'ta getirilen serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının ülkenin tamamında bir seferde kaldırılmayabileceğini belirten Philippe, bunu zamana yayarak bölge bölge yapabileceklerini kaydetti. 

"Bir virüse karşı mücadele içerisindeyiz. Bu mücadele uzun sürecek. Kötü haber ve hayal kırıklıkları içeren zor bir mücadele." ifadesini kullanan Edouard Philippe, okulları mayıs ayı başında açmak istediklerini, ancak bunun salgının durumuna bağlı olduğunu belirtti.

25 MART

Fransa'da Kovid-19 salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 1331'e yükseldi. Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, virüs tespit edilen kişi sayısının 2 bin 933 artışla 25 bin 233'e yükseldiğini söyledi.

Virüsü taşıyanlar arasında yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının 2 bin 827'ye çıktığını aktaran Salomon, bunlardan yüzde 59'unun 60-80 yaşlarında olduğunu bildirdi. Salomon, tedavi olduktan sonra virüsü atlatan kişi sayısının da 3 bin 900'e yükseldiğini ifade etti. 

Salgın nedeniyle son 24 saatte 231 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve böylece hayatını kaybedenlerin sayısının 1331'e yükseldiğini duyuran Salomon, virüsten ölenlerin yüzde 86'sının 70 yaş üstünde olduğunu belirtti. Salomon, 9 Mart'tan bu yana laboratuvarlarda 8 bin 723 testin gerçekleştirildiğini söyledi.

Ülkede hastanelerdeki yoğun bakımlarda yatak sayısının 5 binden 8 bine çıkarıldığını vurgulayan Salomon, salgından en çok etkilenen bölgelerin başkent Paris'in de içinde olduğu Ile-de-France, Grand Est ve Auvergne-Rhone Alpes olduğunu kaydetti.

24 MART

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 1100'e yükseldi. 

Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, bir gün içinde test yaptıkları kişi sayısını 9 bin olduğunu söyledi. Salamon, virüs tespit edilen kişi sayısının 2 bin 444 artışla 22 bin 300'e yükseldiğini, virüsü taşıyanların arasında yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının 2 bin 516'ya çıktığını belirtti. Salomon, bu hastalardan yüzde 34'ünün 60 yaş altında ve yüzde 58'inin 60-80 yaşlarında olduğunu kaydetti. 

3 bin 281 kişinin de tedavi olduktan sonra koronavirüsü atlattığını ifade eden Salomon, salgın nedeniyle son 24 saatte 240 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve böylece hayatını kaybedenlerin sayısının 1100'e yükseldiğini duyurdu.

Salamon, virüsten ölenlerin yüzde 85'inin 70 yaş üstünde olduğunu belirtti.

FRANSA'DAKİ BİR GÜNDE KAYDEDİLEN EN YÜKSEK ÖLÜM

Öte yandan ülkedeki Bilim Kurulu tarafından 17 Mart'ta başlayan serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının en az 6 hafta sürmesi gerektiği açıklandı. Hükümetin bu konuda karar vermesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Olivier Veran ise yaptığı açıklamada, Bilim Kurulunun açıklamasının bir "tahmine" dayandığını, koronavirüs nedeniyle ölü ve vaka sayılarında düşüş yaşandığında serbest dolaşımı sınırlandırmanın kaldırılacağını söyledi.

ALKOL SATIŞI YASAKLANDI

Aisne Valiliği, fazla alkol tüketilmesi halinde aile içi şiddete neden olabileceği gerekçesiyle alkol satışını yasakladı. 

MULHOUSE'DA YATAK KAPASİTESİ EKSİKLİĞİ

Fransa'nın Mulhouse kentinde ise koronavirüs salgını nedeniyle hastanelerde yatak kapasitesi sorunu yaşanıyor. 

Savunma Bakanı Florence Parly ise sosyal medya hesabından Mulhouse'daki hastanelerdeki virüs taşıyan bazı hastaların askeri uçakla Brest ve Qimper'deki hastanelere nakledildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Olivier Veran da Ulusal Meclis'te yaptığı açıklamasında, Strazburg ve Mulhouse'daki hastanelerdeki yatak sayısı yetersizliği nedeniyle virüs bulaşan 30 kişinin, sağlık ekiplerinin eşliğinde hızlı trenle başka bir kentteki hastaneye taşınacağını söyledi.

Mulhouse Hastaneler Topluluğu yöneticisi Jean Sengler, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki hastanelerin kapasitesinin dolduğunu belirterek, "Savaşa girmek için bize gerekli silah sağlanamaması anlaşılmaz ve iğrenç. Fransa gelişen bir ülke değil. Kriz döneminde mücadele etmek için gerekli unsurlara sahip değiliz. On gün önce ısrarla 20 solunum cihazı istedik ancak hala gelmedi. Maske ve koruyucu elbiseler için aynı şey geçerli" diye konuştu.

Mulhouse'da hükümet tarafından 30 yatak kapasiteli askeri hastane kurulmuştu.

Fransa’nın Grand Est bölgesinde ise koronavirüs nedeniyle 2 doktorun daha yaşamını yitirmesiyle ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybeden hekim sayısı 5'e yükselmişti.

23 MART

Fransa'da yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 186 kişi artarak 860'a yükseldi.

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerin sayısı 860'a çıktı. Fransa'daki artışla birlikte Avrupa'da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 10 bini aşmış oldu.

37 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Fransa'nın 37 kentinde, koronavirüs nedeniyle, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirildi.

Aralarında Valence, Colombes, Mulhouse, Perpignan ve Cannes kentlerin de olduğu 37 şehrin yönetimi, salgınla daha etkin şekilde mücadele edebilmek için akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar sokağa çıkmayı yasakladı. Daha önce de Nice gibi birçok kent, sokağa çıkma yasağa kararı almıştı.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, video konferans yoluyla bir araya geldiği dini kuruluşların temsilcilerinden nisan ayında yapılacak dini bayramların insanlar toplanmadan yapılmasını istedi.

Fransa'da 6-12 Nisan'da Hrıstiyanların, 9-16 Nisan'da ise Yahudilerin dini bayramları gerçekleşecek. 24 Nisan'da da Müslümanlar için Ramazan ayı başlayacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Milletvekili Gürer: Kırsala verilen destek kırsala ulaşmadı

SONRAKİ HABER

Avrupa'nın Gündemi | 7 maddede Fransa'da emeklilik mücadelesinin bilançosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...