05 Şubat 2020 16:49

Diyarbakır Edebiyat Evi açılıyor

Diyarbakır Edebiyat Evi açılıyor. Yazar ve okurların yanı sıra farklı disiplinlerden sanatçı ve araştırmacıları konuk edecek olan tematik buluşmaların gerçekleşeceği çok amaçlı salon yer alacak.

Diyarbakır’da edebiyat merkezli bir okuma mekanı olarak tasarlanan Wêjegeh Amed açılıyor

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır’da edebiyat merkezli bir okuma mekanı olarak tasarlanan Wêjegeh Amed (Diyarbakır Edebiyat Evi) açılıyor. Wêjegeh Amed, fikirlerin konuşulduğu, düşüncelerin paylaşıma açıldığı, sözün beraber üretildiği bir mahalde, edebiyatta buluşmak üzere yola çıkıyor. Wêjegeh Amed’in açılışı, 7 Şubat Cuma günü konuk yazar, sanatçı, yayıncı, sivil toplum bileşenleri ve edebiyatseverlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

İki katlı mekanın ilk katında Haiku adlı kafe-mutfak ve atölye odası yer alırken, ikinci katında ise yazar ve okurların yanı sıra farklı disiplinlerden sanatçı ve araştırmacıları konuk edecek olan tematik buluşmaların gerçekleşeceği çok amaçlı salonla yer alacak.

DİL EDEBİYAT SORUNU İŞLENECEK

Wêjegeh Amed sorumlusu yazar Lal Laleş, romanı, şiiri, öyküyü, diğer sanatları, eleştiriyi, gündelik hayatı ile insana dair her şeyi konuşulacağını belirterek, kadının, çocuğun ve doğanın gözünden insan olabilmeye dair mesafeleri tartışacaklarını söyledi. Wêjegeh Amed’in Lîs Yayınevi öncülüğünde hayat bulan bir fikir olduğunu dile getiren Laleş, sözün eşitliğinin bir temsiliyet sorunundan öte, bir edebiyat sorunu olarak işlendiği bir mekan olacağını vurguladı. Laleş, edebiyatın farklı boyutlarını sunmak ve tartışmaya açmak kadar, edebiyatın ve dilin kendi başına merkezi düşünceyi sarsacak demokratik potansiyelini yaşayarak öğrenmeye çalışacakları bir mekan olacağını ifade etti.

ÇEVİRİ ADASI

Mekanda çeviri adasının yer alacağını sözlerine ekleyen Laleş, “Çevirinin anadilin içinde düşünme, dili kullanma ve bilme biçimlerimizi nasıl etkilediğini sorgulayacağımız, bu zorlu deneyimi göğüsleyen çevirmenleri ağırlayacağımız buluşmalardan oluşacak. Bu buluşmalarda adalıların zengin ve kendine has dünyalarını anlamaya çalışacağız. Ürettikleri yaratıcı emekleri görünmez kılan süreçleri açık etmeye çalışacağız. Bu çerçevede söyleşi ve tartışmalar kadar çeviri atölyeleri ve çeviri üretimine de alan açmak istiyoruz” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya tarihinde ilk: Thüringen’de sol hükümet faşistlerin desteğiyle devrildi

SONRAKİ HABER

Bahar taleplerini haykıran kadınlarla gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...